StoryEditor

6 vecí, ktoré môže nový prezident zmeniť

28.03.2014, 23:00
Autor:
redred
Prezident reprezentuje štát. Dovnútra aj navonok. Prečítajte si, čo môže zmeniť.

Odobrovanie medzinárodných zmlúv
Prezident dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Má teda právo takúto zmluvu aj odmietnuť a nepodpísať ju. Koná síce na odporúčanie parlamentu, konečné rozhodnutia sú ale na ňom. Navyše, ak má prezident podozrenie, že medzinárodná zmluva nie je v poriadku, môže podať návrh na Ústavný súd. Ten by mal potom rozhodnúť, či je v súlade s našou ústavou alebo s ústavným zákonom. 

Menovanie a odvolávanie členov vlády
Hlava štátu má povinnosť vymenovať a odvolávať predsedu vlády a ostatných členov vlády, poveruje ich riadením ministerstiev a prijíma ich demisiu. Podľa ústavných právnikov by tak u nás nemala nastať situácia ako v Čechách, kde mal pri zostavovaní vlády rozhodujúce slovo aj prezident. Odvolať premiéra a ministrov môže slovenský prezident rovnako iba na návrh vlády, alebo ak parlament vysloví vláde nedôveru.

Rozpustenie parlamentu
Prezident môže rozpustiť Národnú radu, ak tá do polroka od vymenovania vlády neschválila svoje programové vyhlásenie. Rovnako, ak sa do troch mesiacov neuzniesla o vládnom návrhu zákona, s ktorým bolo spojené vyslovenie dôvery vláde, alebo ak nebola viac ako tri mesiace uznášania schopná. Toto právo hlava štátu nemôže uplatniť počas posledného polroka svojho volebného obdobia, počas vojny, vojnového alebo výnimočného stavu.

Vetovanie zákonov
Prezident môže vrátiť zákon späť Národnej rade spolu so svojimi pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Je však len na parlamente, či sa s nimi stotožní, alebo nie. Ak je totiž zákon napriek tomu znova schválený, dostáva sa do Zbierky zákonov a teda platí aj bez podpisu prezidenta. Silnejšie právomoci má prezident v prípade rozhodnutí trestných súdov. Môže totiž odpustiť a zmierniť uložené tresty, ale aj udeliť väzňom individuálnu milosť alebo amnestie. 

Menovanie a odvolávanie sudcov
Prezident si sám vyberá, koho vymenuje za predsedu a podpredsedu Ústavného súdu. Jediná podmienka je, že sa musí rozhodnúť spomedzi 13 sudcov Ústavného súdu. Zákon neurčuje, za akých podmienok ich môže odvolať, takže teoreticky má aj v tomto prezident voľnú ruku. V prípade nominantov na predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu si vyberá spomedzi tých, ktorých mu navrhla Súdna rada. Ako sa ukázalo aj pri kauze nevymenovania Jozefa Čentéša, prezident tento návrh ale nemusí akceptovať.

Vyhlásenie vojny
Prezident je hlavným veliteľom ozbrojených síl. Vypovedáva tak vojnu či naopak uzatvára mier, ak o tom predtým rozhodne parlament a ak je Slovenská republika napadnutá, alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných zmlúv. Na návrh vlády môže aj nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový alebo výnimočný stav. Rovnako tak ich môže ukončiť.

01 - Modified: 2006-03-17 14:22:00 - Feat.: 0 - Title: OPEC dnes opäť mierne znížila prognózu tohtoročného dopytu po rope
01 - Modified: 2024-05-10 10:17:40 - Feat.: - Title: Nová pýcha Putina verejne odhalená. Ruský „Rolls-Royce“ konečne dostal vlastnú tvár 02 - Modified: 2024-05-09 21:07:39 - Feat.: - Title: Opozičný líder Masra sa vyhlásil víťazom prezidenských volieb v Čade. Podľa komisie nevyhral 03 - Modified: 2024-05-09 15:38:20 - Feat.: - Title: Argentínu zasiahol generálny štrajk proti úsporným opatreniam prezidenta. Chce znížiť reguláciu podnikania 04 - Modified: 2024-05-09 07:51:20 - Feat.: - Title: Tri prúty 2024 05 - Modified: 2024-05-05 15:02:41 - Feat.: - Title: Ľudia v Paname volia prezidenta, favoritom je náhradný kandidát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. máj 2024 23:42