Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2017, 00:00

Slovenské firmy si rozdelia 300 miliónov z eurofondov. Prilepšia si aj privatizéri z čias Mečiara (profily)

Rezort školstva pod vedením ministra Petra Plavčana rozdával pre súkromné firmy milióny z eurofondov na vývoj a výskum.

Slovenské firmy si rozdelia 300 miliónov z eurofondov. Prilepšia si aj privatizéri z čias Mečiara (profily)
Zdroj: Pavol Funtál

Celkovo sa v eurofondovej výzve naviazanej na výskum, vývoj a inovácie prerozdelilo približne 300 miliónov eur. Nenávratný finančný príspevok tak poputuje k celkovo viac ako 300 príjemcom. Najväčší balík získala do svojich zdrojov štátna Slovenská záručná a rozvojová banka, až 83,5 milióna eur, na podporu malých a stredných podnikov s dôrazom na biznis v menej rozvinutých regiónoch Slovenska.

Etablované spoločnosti
K peniazom z Bruselu a štátneho rozpočtu sa okrem niekoľkých štátnych inštitúcií dostali výlučne súkromné firmy. Väčšinou ide o na trhu etablované a rokmi úspešného podnikania preverené podniky – napríklad košické oceliarne U. S. Steel, producent ložísk Kinex Bearings z Bytče, mliekarenská skupina Tami z Kežmarku, priemyselný holding Matador Industries či ferozliatinové závody OFZ z Oravy.

Neštandardní príjemcovia
Štátni úradníci však poslali závratné sumy z prostriedkov Európskej únie i firmám, ktorých biznis plány a ekonomická výkonnosť vzbudzujú otázniky. Niektorým firmám dokonca rezort školstva priklepol viac financií, než koľko pôvodne požadovali. Ako vyplýva zo zverejnených údajov, napríklad spoločnosť J.R.G. Trebišov, ktorá sa pohybuje okolo železničného biznisu, tak získa oproti svojej žiadosti až o 500-tisíc eur navyše – celkovo teda takmer sedem miliónov eur.

Milióny potečú i privatizérom z čias Vladimíra Mečiara. Vagónka Žos-Eko z Vrútok ovládaná rodinou Víťazoslava Mórica dostane 1,64 milióna eur a tandem východniarov Ladislav Krajňák s Jurajom Kamarásom bol úspešný v dvoch prípadoch.

Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch si prilepší o 2,75 milióna eur a obchodník s oceľou Metal Comax z Košíc o 1,4 milióna eur. Takmer 4,2 milióna eur získa i kontroverzná farmafirma z východu Slovenska – Medicproduct Lipany, ktorá na svoje podnikanie použila milióny eur z nesplatených pôžičiek z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo. V prehľadnej analýze prinášame vybrané megaprojekty, ktoré zaujali.

Profily firiem, ktoré dostali eurodotácie na výskum

Crystalex
K jednej z najvyšších dotácií spomedzi všetkých podnikateľov zo súkromného sektora prišla bratislavská firma Crystalex. Do augusta 2013 sa volala Dializastrans. S čím podniká, nie je zrejmé, pretože nemá internetové stránky. Naznačuje to však jej prihlásený projekt na výskum monokryštálov zafíru, ktorý dostane z eurofondovej výzvy takmer sedem miliónov eur. Partnerom firmy je Slovenská technická univerzita v Bratislave. Spoločne sa pokúsia vyvinúť a vyrobiť v laboratórnych podmienkach unikátne rastové zariadenie, ktoré umožní vyprodukovať veľkorozmerný zafír. Na eurofondmi podporenú vedu spoločnosť Crystalex prispeje sumou necelých 1,1 mili

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.