Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2017, 00:00

Europrokurátor bude riešiť len 20 krajín

Nový úrad má bojovať proti cezhraničným daňovým podvodom a zneužívaniu eurofondov. Do systému sa zapoja predovšetkým národní experti.

Europrokurátor bude riešiť len 20 krajín
Zdroj: Pavol Funtál

Pre cezhraničné podvody s DPH prichádzajú jednotlivé štáty každoročne až o 50 miliárd eur. Ďalšie peniaze sa strácajú pri eurofondových projektoch, len za rok 2015 boli odhalené podvody vo výške 638 miliónov eur. Riešením bude Úrad európskej prokuratúry. Riešiť bude eurofondové zneužitia presahujúce 10-tisíc eur a cezhraničné prípady s DPH, ak budú vyššie ako 10 miliónov eur.


Slováci sú nevyhnutní
„Európska prokuratúra môže prispieť k spretŕhaniu lokálnych väzieb, ktoré môžu byť príčinou nestíhania niektorých prípadov,“ myslí si právnik Matej Šimalčík z Transparency International. Tento efekt bude podľa neho do istej miery obmedzený, keďže pôjde o slovenských prokurátorov, ich zapojenie do systému však vníma z dôvodu znalosti miestnych pomerov ako nevyhnutné.


Nový orgán by mal vyriešiť aj problém, s ktorým sa stretáva OLAF – úrad dohliadajúci na európske peniaze. Ten totiž všetky svoje zistenia o pochybeniach musí predkl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.