Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2017, 17:37

"Kotleba si osvojil praktiky Ficovej vlády." Matovičovci podávajú trestné oznámenie

Vedenie kraja malo týždeň, aby podozrenia vyvrátilo. Namiesto toho sme si od nich vypočuli konšpirácie, tvrdí poslanec OĽaNO.

Kvôli škandálu okolo pochybných tendrov na opravu ciest v Banskobystrickom kraji sa rozhodlo opozičné hnutie OĽaNO pre rázny krok. Poslanci strany Igora Matoviča Gábor Grendel a Veronika Remišová dnes na tlačovej oznámili, že hnutie podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní.

Prekáža im, že šéf Banskobystrickej župy Marian Kotleba chce opravovať cesty v kraji za takmer desať miliónov a vo verejnej súťaži dal firmám priestor len tri celé dni na to, aby predložili ponuky. Poslanci OĽaNO to považujú za neštandardné a sú presvedčení o protiprávnosti takéhoto konania.

Vypočuli sme si len konšpirácie

Samotnú trojdňovú lehotu na predkladanie ponúk nemožno podľa nás, a verím, že ani podľa žiadneho racionálneho človeka, za žiadnych okolností považovať za adekvátnu k vypracovaniu kvalitnej a cenovo rentabilnej ponuky, ako aj k obhliadke ciest, ktorých sa rekonštrukcia bude týkať. O to viac to platí, ak išlo o rekonštrukciu 15 úsekov – išlo teda o 15 verejných súťaží,“ píše sa v trestnom oznámení.

„Vedenie BBSK malo týždeň na to, aby vysvetlilo obstarávanie a vyvrátilo všetky podozrenia. Namiesto toho sme si dnes vypočuli konšpiračné teórie o tom, že to všetko bolo účelovo vytvorené v neprospech úradu. Pýtame sa - kým?“ vyhlásil Grendel.  Ten sa domnieva, že normálnou reakciou zo strany Kotlebovej župy by bolo podanie podnetu na Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad a iniciatívne podanie trestného oznámenia.

Kotleba si podľa Remišovej osvojil podobné praktiky, ktoré používa súčasná vláda. „Vidíme to z hospodárenia v jeho kraji,“ dodala.

Niektoré verejné obstarávania sa zopakujú

Ku škandálu malo dnes tlačovku aj vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja na čele s Kotlebom. Vyplynulo z nej, že verejné obstarávanie na rekonštrukciu ciest v kraji sa zopakuje, opäť pôjde cez elektronický kontraktačný systém (EKS), čo úrad považuje za najtransparentnejší systém pre verejné obstarávania a predĺži lehotu na predkladanie ponúk.

Podľa obvinení malo vedenie úradu porušiť zákon o verejnom obstarávaní už len tým, že zákazku za 8,5 milióna eur rozdelilo na 15 menších, navyše stavebné práce súťažilo cez EKS napriek tomu, že údajne takýto typ zákazky nie je možné cez EKS zadávať.

"Deväť súťaží budeme musieť zopakovať. Firma, ktorá vyhrala v prvom kole, sa už oficiálne vzdala šiestich úsekov a ďalšie tri odstúpenia očakávame. Opäť pôjdeme cez elektronické trhovisko, čo je pre verejné obstarávanie to najtransparentnejšie. Predĺžime lehotu na predkladanie ponúk o jeden víkend, takže ak súťaž vyhlásime v pondelok, tak potrvá do ďalšieho pondelka. Môžeme len hádať a tipovať, či znova nedôjde k takýmto podpásovým úderom," reagoval Kotleba.

"Je to štandardná lehota"

Ako doplnil riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, súťaž teraz trvala päť kalendárnych dní, čo je možno pre laikov krátky čas, ale "je to štandardná lehota, ktorú používajú aj iné inštitúcie, mestá, kraje a my sme ju použili aj po minulé roky, čím sa podarilo ušetriť rádovo milióny eur". Spochybňovanie lehoty dáva do súvisu s predvolebným obdobím.

"Možno je to mediálny tlak a možno sa niekto snaží kraj vytrestať za to, že sme nepristúpili na kartelové dohody z minulého roku. Po vykonaní II. etapy rekonštrukcie ciest v roku 2016 sme ušetrili viac ako dva milióny eur. Nepristúpili sme na kartel veľkých firiem, ktoré chceli účelovo navýšiť hodnotu opráv ciest. Boli zrealizované za nami vysúťažené, veľmi dobré ceny," myslí si Kotleba.

Úrad tvrdí, že radšej zopakuje viac kôl verejných obstarávaní, než aby akceptoval predražené ceny. Na plánované druhé sa už vraj informovali viaceré firmy.

"Niekto nevie prežiť, že jeden kilometer ciest sa v BBSK robí teraz za priemernú cenu 70 000 eur a za bývalého vedenia vyšiel kilometer opravenej cesty na 107 000 eur, a to odvtedy došlo k nárastu mnohých vstupov," dodal šéf kraja.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata