Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2017, 00:00

Platy poslancov narazili na Most

financie. Zákonodarcovia videli naposledy zmenu na svojich výplatných páskach ešte za vlády Ivety Radičovej.

Platy poslancov narazili na Most
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Plánované ukončenie uťahovania opaskov v parlamente môže naraziť. Hoci autor návrhu na zmenu výpočtu miezd poslancov a rozmrazenia ich platov Anton Hrnko z SNS tvrdí, že má predbežný súhlas zvyšku koalície, debaty na túto tému sa ešte neskončili. Potvrdzujú to vyjadrenia strany Most-Híd. „O pripravovanej novele, ktorá by mala upraviť zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, zatiaľ nie je dohoda. Koaličných partnerov čakajú ďalšie rokovania,“ povedala hovorkyňa Mosta Klára Debnár. Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD sa do uzávierky nestihla vyjadriť.

Posledná zmena za Radičovej
Hrnko prišiel s nápadom upraviť výpočet platov poslancov a s ich následnou valorizáciou po tom, čo začiatkom mája poslal generálny prokurátor Jaromír Čižnár podnet na Ústavný súd, aby preskúmal ústavnosť zmrazovania platov niektorých ústavných činiteľov. „Ide najmä o to, aby sa nejakým spôsobom eliminovalo rozhodnutie generálneho prokurátora,“ hovorí Hrnko.

Kedy sa k veci dostane Ústavný súd, zatiaľ ani on sám nevie. „V súčasnosti vo veci prebiehajú nevyhnutné procesné úkony a momentálne nie je možné určiť presný termín ďalšieho prerokovania,“ odkázala hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Poslanci si naposledy pozastavili valorizáciu miezd na konci minulého roka. Hrnko chce zo vzorca na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.