Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2017, 13:00

Masívny kyberútok zasiahol aj firmu pôsobiacu na Slovensku

Masívny kyberútok zasiahol aj firmu pôsobiacu na Slovensku
Zdroj: Reuters

Nová vlna vydieračského útoku, ktorá zasiahla najskôr hlavne Ukrajinu, je už aj na Slovensku. Aj keď antivírusové spoločnosti hovoria o oveľa nižšom výskyte prípadov ako u nášho východného suseda, napadnutá bola aj medzinárodná spoločnosť s pôsobením aj na Slovensku.

Výrobca cukroviniek Mondeléz potvrdil, že kybernetický útok zasiahol aj ich počítačovú sieť. „V súčasnosti môžeme potvrdiť, že vírus sme už izolovali a problém riešime,“ píše sa v stanovisku spoločnosti Mondeléz.

Či sa vírus dostal do všetkých pobočiek firmy, už nekonkretizovali. Bezpečnostný expert firmy Avast, ktorá zabezpečuje antivírusové systémy pre HN však potvrdil, že podobné nadnárodné korporácie majú svoje počítačové siete uložené vo viacerých štátoch a je teda možné, že problémy nastali aj na Slovensku.

​Masívny kyberútok zasiahol hlavne ukrajinské banky, energetické firmy či dopravné služby. Je pravdepodobne modifikáciou ransomwareu Petya, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v roku 2016.

Útoky sa za posledné dni šíria rýchlo aj mimo nášho východného suseda a to do Ruska, Indie, Francúzska, Nemecka či Českej republiky. Útočníci požadujú výkupné v bitcoinoch zodpovedajúcej sume 300 amerických dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.