Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2017, 16:06

Gajdoš reagoval na kauzu zmiznutej munície. Je to škandál najhrubšieho zrna, kritizuje Matovičov poslanec

Z muničného skladu Sklené pri Martine zmizlo väčšie množstvo munície.

Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) po rokovaní vlády avizoval prijatie opatrení, ktoré zvýšia bezpečnosť a zabezpečenie muničných skladov. Reagoval na medializovaný prípad straty väčšieho množstva nábojov z muničného skladu Sklené pri Martine.

Sklady možno budú strážiť vojaci

Pripustil, že opatrenia sa môžu týkať zvýšenia počtu kamier monitorujúcich priestory či využitie profesionálnych vojakov pri strážení muničných skladov. Najskôr si však Gajdoš chce počkať na závery inventarizácie a analýzu zabezpečenia muničných skladov, ktoré v súčasnosti prebiehajú. "Musíme najprv zistiť, kde je zdroj toho problému, či je to pri zabezpečení skladov, zabezpečení stráženia alebo ide o individuálny prístup skladníkov," uviedol minister obrany.

Ministerstvo obrany SR dnes informovalo, že v rámci mimoriadnej inventarizácie, ktorú rezort nariadil po zmiznutí munície z vojenského skladu v Trenčíne, zistil ďalšiu chýbajúcu muníciu. "Môžeme potvrdiť, že v muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

​Bližšie informácie o konkrétnych počtoch pre stále prebiehajúcu kontrolu uviesť nechcela. "Vzhľadom na to, že kontrola stavu zásob naďalej pokračuje, bolo by predčasné poskytovať čiastkové informácie o chýbajúcich počtoch," odôvodnila hovorkyňa.

Rezort však podľa nej pravidelne informuje o priebežných záveroch orgány činné v trestnom konaní, ktoré vo veci vedú vyšetrovanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. "O celkových záveroch inventarizácie budeme informovať po jej ukončení," dodala Capáková.

Ohrozuje to reputáciu armády, tvrdí Vašečka

Ďalšie zmiznutie munície z muničného skladu vážne ohrozuje reputáciu slovenskej armády. Uviedol to poslanec OĽaNO a člen brannobezpečnostného výboru parlament Richard Vašečka.

Zvýraznil, že ide v krátkom čase o druhý podobný prípad, po strate munície z muničného skladu v Trenčíne. "Ministerstvo nedokázalo prešetriť ani prvý prípad a už čelí druhému škandálu," uviedol Vašečka, ktorý sa pýta, „ako je možné, že sa len tak stratí 300-tisíc kusov nábojov".

Vašečka pripomenul, že strata výzbroje či munície patrila vždy k najhorším prehreškom voči vojenskej disciplíne, v minulosti za stratu čo i len jednej zbrane hrozili previnilcovi najprísnejšie tresty. "Informácie o strate neuveriteľného množstvách munície, ktoré vyplávali na povrch, pričom o ďalších prípadoch sa šepká, sú škandálom najhrubšieho zrna,“ zdôraznil poslanec OĽaNO-NOVA.

​Je presvedčený, že minister Gajdoš by mal podľa neho konečne pristúpiť k ráznemu konaniu a neostávať iba pri sľuboch o prísnom vyvodení zodpovednosti. Zároveň však Vašečka kladie otázku, či súčasný šéf rezortu obrany je schopný túto situáciu vyriešiť a predísť podobným škandálom, ktoré, ako Vašečka pripomenul, poškodzujú Ozbrojené sily SR dovnútra, ale aj smerom navonok voči partnerom v NATO. "Dôsledné vyšetrenie prípadu žiadame aj preto, lebo existuje dôvodná obava, že táto munícia sa môže dostať do rúk aj nebezpečným osobám," uviedol Vašečka.

Oznámil, že bude žiadať, aby minister podal vysvetlenie na mimoriadnom zasadnutí brannobezpečnostného výboru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.