Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2017, 13:06

Kauza zmiznutého zlata vyvolala konflikt v Matici. Padli tvrdé obvinenia a trestné oznámenie

Kauza zmiznutého zlata vyvolala konflikt v Matici. Padli tvrdé obvinenia a trestné oznámenie
Zdroj: TASR; Koláž: HN

Matica slovenská otvorila pod dohľadom štátnej notárky bezpečnostnú skriňu uloženú v matičnej budove v Martine, aby zistila aktuálny stav kovovej časti zbierky na Národný poklad. Informoval o tom predseda Matice slovenskej Marián Tkáč s tým, že sa zistili nezrovnalosti pri kontrole predmetov zo zlata a ďalšie problémy. Správca Nadácie Matice slovenskej Jozef Steiner však obvinenia odmieta a tvrdí, že sú "pochybné a účelové".

Po úvodnej inventarizácii sa podľa Tkáča zistilo, že Nadácia Matice slovenskej nevenovala jej správe zákonom požadovanú pozornosť.

"Národ prišiel vinou nadácie o 870-tisíc"

"Tvrdenia nadácie, že všetky škatule a obálky so zlatom a inými cennými kovmi v bezpečnostnej skrini v Martine sú od roku 2006 neporušené, nie sú pravdivé. Pri kontrole sa zistilo, že niekoľko desiatok obálok, v ktorých boli umiestnené predmety zo zlata, bolo otvorených a ich obsah nezodpovedal inventarizačným zoznamom na obálkach. Chýba niekoľko desiatok predmetov zo zlata, čo chce Matica počas dôkladnej inventarizácie aj za účasti predstaviteľov Nadácie Matice slovenskej podrobnejšie preveriť," uviedol predseda Matice slovenskej.

"Ako vieme, finančná časť zbierky na Národný poklad SR bola nelegitímne 'investovaná' do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré skrachovalo. A tak vlastník zbierky, ktorým nie je nikto iný ako slovenský národ, prišiel vinou Nadácie Matice slovenskej o približne 26 miliónov slovenských korún, teda asi 870-tisíc eur," podotkol Tkáč.

Zároveň informoval, že zbierka obrazov v správe nadácie, v ktorej dve tretiny predstavuje dar Vincenta Hložníka národu prostredníctvom Matice slovenskej, bola z dôvodu nedbalosti nadácie poškodená.

"Škody však na rozdiel od zavádzajúcich informácií z médií nepredstavujú riziko znehodnotenia umeleckých diel a ich reštaurovanie by nemalo byť ani finančne náročné. Matica slovenská aktívne komunikuje so Slovenskou národnou galériou, ktorá prisľúbila pomoc pri reštaurovaní," dodal Tkáč.

Správca: Dôrazne odmietam tendenčné tvrdenie

Správca Nadácie Matice slovenskej Jozef Steiner sa však bráni. "Dôrazne odmietam tendenčné tvrdenie, že za obdobie môjho výkonu funkcie správcu od roku 2012 došlo k úbytku, teda k strate zlata z kovovej časti národného pokladu, alebo k porušeniu zákona. Notárska zápisnica z priebehu a stavu preberacej inventúry v roku 2012 vyvracia skutočnosti uvádzané v predmetnom Oznámení," tvrdí vo vyhlásení.

Rovnako nepravdivé je podľa Steinera aj tvrdenie, že obrazy Vincenta Hložníka boli z dôvodu nedbalosti nadácie poškodené. "Obrazy boli so súhlasom Nadácie a ubezpečením zo strany Matice slovenskej, že je o ne odborne postarané, uložené od počiatku ich darovania v Matici slovenskej, ktorá ich využívala na organizovanie výstav a prezentáciu," vysvetľuje.

Vyhlásenia Tkáča, že z kovovej časti Národného pokladu má chýbať niekoľko predmetov z drahých kovov, "je s ohľadom na násilný spôsob nelegitímneho vniknutia do trezoru bez prítomnosti druhej strany, bez podrobnej inventúry nielen predčasné, ale pochybné a účelové," píše Steiner. "Opätovne upozorňujem na fakt, že Matica slovenská objektívne nepreukázala vlastníctvo kovovej časti Národného pokladu," dodal.

Z dôvodu nezákonného otvorenia trezoru podala nadácia trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Zároveň Steiner "v súvislosti so stupňujúcou sa diskreditačnou kampaňou" jeho osoby zo strany vedenia Matice slovenskej zvažuje podniknúť príslušné právne kroky na ochranu osobnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.