Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2017, 13:54

Môžeme sa hanbiť za výsledky žiakov v medzinárodnom testovaní, vyhlásil podpredseda vlády

Napriek tomu, že každý rok do školstva ide čoraz viac peňazí, kvalita, ktorá opúšťa naše školy, je horšia, tvrdí.

Žiaci bratislavskej školy
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Napriek tomu, že do školstva prúdi postupne čoraz viac finančných prostriedkov a každoročne sa zvyšujú platy učiteľov, slovenskí žiaci v rámci medzinárodného testovania PISA idú rapídne dolu. Nad týmto stavom by sa mali zamyslieť všetci tí, ktorí pôsobia v oblasti školstva.

V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a bývalý minister školstva Peter Pellegrini.

„Môžeme sa hanbiť, aké výsledky naši žiaci predvádzajú v týchto testoch,“ uviedol Pellegrini. Upozornil, že napriek tomu, že každý rok do školstva ide čoraz viac peňazí, kvalita, ktorá opúšťa naše školy, je horšia. Preto bude potrebné hovoriť s učiteľmi o tom, čo je príčinou.

„Dnes to niekde začína pokryvkávať a raz sa budeme musieť spýtať aj to, aká je kvalita pedagógov na jednotlivých školách a či naozaj sa vieme vysporiadať aj s pedagógmi, ktorí neposkytujú kvalitu,“ dodal.

Podľa jeho slov by učiteľ nemal byť ohodnocovaný podľa toho, koľko rokov odučil, ale podľa kvality odvedenej práce. Naznačil, že súčasné vedomosti, s ktorými deti vychádzajú zo škôl, už nemusia stačiť na uplatnenie na trhu práce v budúcnosti. Dôvodom je väčšia automatizácia a robotizácia práce.

V každom kúte Slovenska by mali žiaci podľa Pellegriniho dostávať na základných a stredných školách špičkové vzdelávanie. Bez ohľadu na to, z akej sociálnej vrstvy pochádzajú. "Prioritou SR je mať kvalitných a špičkových učiteľov," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.