Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2017, 00:00

Štát bude trestať úrady, ktoré ignorujú digitalizáciu

Pokuta pre verejné inštitúcie sa bude môcť po novom vyšplhať až do výšky 25-tisíc eur.

Štát bude trestať úrady, ktoré ignorujú digitalizáciu
Zdroj: TASR

Ak vám úrady nepošlú dokumenty elektronicky aj napriek tomu, že máte e-schránku, po novom budú môcť dostať pokutu. Vyplýva to z novely zákona o eGovernmente, ktorú tento týždeň schválil parlament v druhom čítaní. Zavádza totiž sankcie pre verejné inštitúcie až do výšky 25-tisíc eur.


Zvýšenie efektivity
Sankcie v zákone zakomponované síce už boli, týkali sa však iba správcov a prevádzkovateľov systému a do dnešného dňa nebola vydaná žiadna pokuta. Táto novela sa však zameriava na verejné úrady a inštitúcie, ako sú napríklad Sociálna poisťovňa či okresné súdy, ktoré majú systém využívať pri komunikácii. „Prax ukazuje, že nie všetky orgány, pokiaľ nie sú riadne kontrolované a pokiaľ im nehrozí sankcia, napĺňajú ustanovenia zákona o eGovernmente,“ vysvetlil komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády Petra Pellegriniho pre investície a informatizáciu. Hlavným zámerom však nie je ukladať pokuty, ale zvýšiť efektivitu a kvalitu ponúkaných služieb. Preto zákon počíta aj s možnosťou sankciu neuložiť aj v prípade, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.