Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2017, 15:33

Prieskum: Kotleba má menej ako vo voľbách, potenciál SaS je výrazne vyšší ako 20 percent

Prieskum: Kotleba má menej ako vo voľbách, potenciál SaS je výrazne vyšší ako 20 percent
Zdroj: Marek Kmeť

Podpora najsilnejšej vládnej strany je približne na úrovni volebného výsledku z parlamentných volieb z marca 2016. Podľa aktuálneho volebného prieskumu agentúry Median SK by Smer-SD získal 28,5 percenta hlasov. Oproti voľbám si mierne polepšili SaS (14,5 percenta ) a SNS (11,5 percenta).

Prieskum posúva do parlamentu aj KDH (6,5 percenta), ktoré má už niekoľko mesiacov rovnakú podporu ako Sme rodina (6,5 percenta) a Most-Híd (6,5 percenta).

Pre zväčšenie grafu kliknite sem.

Zdroj: Median SK

​Najväčší prepad preferencií má od volieb #Sieť (2 percentá), ktorá by skončila mimo Národnej rady. Pohoršilo si aj OĽaNO-NOVA (10 percent), ako aj ĽSNS (7,5 percenta). SMK by so ziskom 4,5 percenta opäť ostala mimo parlamentu.

Na voľbách do Národnej rady SR by sa určite zúčastnilo 33 percent opýtaných, 20 percent sa vyjadrilo, že sa skôr zúčastnia a dve percentá ešte neboli rozhodnuté. K volebným urnám by určite nepristúpilo 40,5 percenta respondentov a ďalších 4,5 percenta by sa skôr nezúčastnilo.

Reprezentatívny prieskum sa realizoval formou osobných rozhovorov a cez webové dotazníky na vzorke 1078 respondentov starších ako 18 rokov od 17. apríla do 14. mája.

Najvyšším volebným potenciálom naďalej disponuje SMER. Ak by ho volili všetci potenciálni voliči, ktorí stranu reálne zvažujú a nevylučujú účasť,
mohol by získať až 32-33 percent.

Nízky rozdiel medzi ziskom vo volebnom modeli a volebným potenciálom v prípade strany SMER je spôsobený tým, že váhajúci voliči túto stranu najčastejšie uvádzajú ako prvú zvažovanú možnosť, kým napríklad KDH a MOST sú často strany druhej až tretej voľby. Vysokým volebným potenciálom disponuje aj opozičná SaS.

Pre zväčšenie grafu kliknite sem.

Zdroj: Median SK

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.