Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2017, 00:00

Mostu sa nepáči Kaliňákova výkladná skriňa. Pravidlá pre e-trhovisko chce uvoľniť

Kým dnes je elektronické trhovisko povinné, po novom majú obce i ministerstvá dostať na výber – či nakúpia klasicky alebo cez platformu.

Mostu sa nepáči Kaliňákova výkladná skriňa. Pravidlá pre e-trhovisko chce uvoľniť
Zdroj: TASR

Minister Robert Kaliňák považuje elektronické trhovisko za výkladnú skriňu svojho rezortu. Pred pár rokmi sa zavádzalo s nasledujúcimi cieľmi: ušetriť a obmedziť manipulácie, korupciu i netransparentnosť pri verejných nákupoch. Nakupovanie cez trhovisko však môže už čoskoro prejsť zásadnou zmenou.
 
Nové pravidlá hry
 
Ak chce napríklad súd v Bratislave či štátna inštitúcia vo veľkom nakúpiť kancelársky papier. Ten spadá do kolónky bežne dostupné tovary. Ak je jeho nákup vyšší ako 15-tisíc eur, súd nemá na výber – musí nakupovať cez elektronické trhovisko. Nevidí pritom, aká firma mu chce papier dodať. Takisto ani podnikatelia nevedia, kto si papier objednal, o akú zákazku sa bijú. Práve táto anonymita dnes pri verejných nákupoch obmedzuje priestor na to, aby inštitúcia pridelila zákazku napríklad po kamarátskej linke.
 
Dnes chcú poslanci strany Most-Híd úplne prekopať pravidlá hry. Tak, že tovary medzi 15- až 135-tisíc si budú inštitúcie obstarávať tak, ako uznajú za vhodné. Budú si

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.