Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2017, 00:00

Mostu sa nepáči Kaliňákova výkladná skriňa. Pravidlá pre e-trhovisko chce uvoľniť

Kým dnes je elektronické trhovisko povinné, po novom majú obce i ministerstvá dostať na výber – či nakúpia klasicky alebo cez platformu.

Mostu sa nepáči Kaliňákova výkladná skriňa. Pravidlá pre e-trhovisko chce uvoľniť
Zdroj: TASR

Minister Robert Kaliňák považuje elektronické trhovisko za výkladnú skriňu svojho rezortu. Pred pár rokmi sa zavádzalo s nasledujúcimi cieľmi: ušetriť a obmedziť manipulácie, korupciu i netransparentnosť pri verejných nákupoch. Nakupovanie cez trhovisko však môže už čoskoro prejsť zásadnou zmenou.
 
Nové pravidlá hry
 
Ak chce napríklad súd v Bratislave či štátna inštitúcia vo veľkom nakúpiť kancelársky papier. Ten spadá do kolónky bežne dostupné tovary. Ak je jeho nákup vyšší ako 15-tisíc eur, súd nemá na výber – musí nakupovať cez elektronické trhovisko. Nevidí pritom, aká firma mu chce papier dodať. Takisto ani podnikatelia nevedia, kto si papier objednal, o akú zákazku sa bijú. Práve táto anonymita dnes pri verejných nákupoch obmedzuje priestor na to, aby inštitúcia pridelila zákazku napríklad po kamarátskej linke.
 
Dnes chcú poslanci strany Most-Híd úplne prekopať pravidlá hry. Tak, že tovary medzi 15- až 135-tisíc si budú inštitúcie obstarávať tak, ako uznajú za vhodné. Budú si môcť vybrať, či nakúpia klasickou ,papierovou‘ cestou, alebo pôjdu cez elektronické trhovisko. „Chcú vlastne trhovisko zdobrovoľniť. Odhadujem, že sa tak stane len málo používané,“ povedal riaditeľ Transparency International Gabriel Šipoš.
 
Peter Antal zo strany Most-Híd, jeden z predkladateľov návrhu, vidí v súčasnom nastavení v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.