Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2017, 12:46

Prichádza zásadná zmena. Oddnes budú obchody počas sviatkov a dní pracovného pokoja zatvorené

Prichádza zásadná zmena. Oddnes budú obchody počas sviatkov a dní pracovného pokoja zatvorené
Zdroj: Reuters

Obchody na Slovensku budú od dnešného dňa zatvorené počas viacerých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, ako to bolo doteraz. Do platnosti totiž vstúpila novela Zákonníka práce.

Doteraz mali zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa. Počet týchto dní sa po novom výrazne rozšíri. "V záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami SR ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác," uvádza sa v novele zákonníka.

Týmito dňami sú: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14. hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december.

Výnimku budú mať len tie prevádzky, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potrieb obyvateľstva a sú vymedzené v zákone.

V prípade zatvorenia obchodov počas Veľkonočného pondelka pôvodne novela Zákonníka práce počítala so zatvorením obchodov len do 14. hodiny. Parlament však schválil pozmeňujúci návrh Ľuboša Blahu (Smer-SD) a obchody tak budú zatvorené celý deň.

Schválením ďalšieho pozmeňujúceho návrhu Mariána Kéryho (Smer-SD) bude počas 8. mája a 1. septembra platiť výnimka na predaj kvetov a 1. novembra na predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.