Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2017, 19:00

Prieskum: Čo si o Rusku a Putinovi myslia Slováci? (grafy)

Na Západe je Rusko považované za vážnu hrozbu, Slováci však majú k tejto mocnosti častokrát iný postoj.

Prieskum: Čo si o Rusku a Putinovi myslia Slováci? (grafy)
Zdroj: Reuters

Je podľa Slovákov Rusko a jeho líder Vladimir Putin pre Európu hrozbou alebo spásou? Aj toto zisťoval rozsiahly prieskum agentúry Ipsos Slovakia pre International Republican Institute. Ide o súčasť projektu, ktorý v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) zisťoval náchylnosť na ruský vplyv.

Až 41 percent Slovákov, najviac zo všetkých krajín V4, si myslí, že Rusko na čele s Putinom je ochrancom kresťanstva a tradičných európskych hodnôt v oblastiach ako obrana rodiny či obrana proti islamskej a iným neeurópskym kultúram.

V nadväznosti na to si 37 percent ľudí na Slovensku myslí, že Rusko a Putin môžu byť spojencami proti Európskej únii, ktorá nás tlačí do toho, aby sme opustili naše hodnoty. 38 percent ľudí tvrdí, že by si priali Rusko ako spojenca, ale neverí Putinovi a 24 percent je toho názoru, že Rusko by nemalo mať vplyv na politiku Únie.

Zároveň si 22 percent Slovákov myslí, že Rusko je pre Európu trvalou vonkajšou hrozbou a treba mu čeliť silným bezpečnostným spojenectvom. Je to najmenej z krajín V4.

Prieskum agentúra Ipsos vykonala od 8. do 22. marca na vzorke 1024 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.