Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 15:45

Koalícia chystá nový bič na extrémistov. Kotleba môže mať veľké problémy

Koalícii sa nepozdáva, že v súčasnej situácii môžu predstavitelia strany, ktorých konanie viedlo k jej zrušeniu, ďalej pôsobiť v inom politickom subjekte.

Marian Kotleba a Milan Uhrík
Zdroj: TASR/M. Baumann

Podľa informácií HN chcú prechody vedúcich funkcionárov do inej strany po rozpustení súdom obmedziť zákonom. Za určitých okolností sa môže vzťahovať aj na kotlebovcov.

Debatu na túto tému potvrdzuje aj predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč. „Keď budú vyhodnotení ako osoby, ktoré napĺňajú skutkovú podstatu, malo by sa zamedziť tomu, aby nemohli byť o mesiac v inej strane, prípadne si nejakú kúpiť,“ hovorí Glváč.

Zatiaľ však nemajú nič dohodnuté a na návrhu len pracujú. Chcú sa vyhnúť tomu, aby im takýto nápad nezastavil Ústavný súd. „Hľadáme určité možnosti, ktoré musia byť v súlade s ústavou a so základnými ľudskými právami,“ dodáva predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Autorom myšlienky má byť predseda SNS Andrej Danko.

Napriek tomu, že návrh zákona má zatiaľ iba formu úvah a do parlamentu by sa mal dostať až v septembri, teoreticky to môže zasiahnuť aj extrémistov z ĽSNS napriek tomu, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na Najvyšší súd na ich rozpustenie už v stredu.

„Pokiaľ by tieto obmedzenia boli zakotvené v zákonoch predtým, ako dôjde k rozhodnutiu súdu, tak by to akékoľvek riziká spojené s retroaktivitou minimalizovalo,“ hovorí advokát Peter Kubina.

​Čižnár podal podnet na Najvyšší súd po tom, čo generálna prokuratúra ukončila vyhodnocovanie viac ako 170 podnetov na rozpustenie strany. Podľa zistení HN však kotlebovci majú v zálohe iný politický subjekt s názvom Ľudová strana. Jej štatutármi sú poslnec ĽSNS Martin Beluský a člen ĽSNS Rastislav Kysel.

Viac sa o téme dozviete v pondelkových Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.