Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2017, 12:22

Kiska posmrtne povýšil Jozefa Gabčíka, hrdinu akcie Anthropoid

Kiska posmrtne povýšil Jozefa Gabčíka, hrdinu akcie Anthropoid
Zdroj: archív

Prezident Andrej Kiska dnes povýšil na generálmajora in memoriam odbojára Jozefa Gabčíka, ktorý sa v roku 1942 podieľal na atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora a jedného zo spolutvorcov holokaustu Reinharda Heydricha.

"V celom priebehu druhej svetovej vojny jedinečná operácia Anthropoid a v rámci nej úspešný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora mala v skutočnosti závažné geopolitické dôsledky a aj konkrétne výsledky. Rozhodoval sa (Gabčík) správne a pri rozhodovaní musel bojovať proti najsilnejšiemu z ľudských inštinktov - prežiť," povedal na slávnostnom ceremoniáli prezident. Dodal, že meno Gabčík je neodmysliteľnou súčasťou národných, vojenských a politických dejín Slovenska.

Rodáka z dediny Poluvsie Gabčíka povýšil Kiska pri príležitosti 75. výročia operácie Anthropoid, počas ktorej Gabčík spolu s Jánom Kubišom zaútočili na Heydricha. Ríšskeho protektora sa im podarilo ťažko zraniť a Heydrich na následky poranenia o niekoľko dní neskôr v nemocnici zomrel.

Vojaci sa potom s ďalšími parašutistami ukrývali v jednom z pražských kostolov, ktorý prepadlo gestapo. Gabčík spáchal v bezvýchodiskovej situácii samovraždu, ťažko zranený Kubiš vykrvácal v lazarete.

Dekrét o povýšení prevzala od Kisku praneter Gabčíka Katarína Tomčíková. Generálmajor je na Slovensku tretia najvyššia vojenská hodnosť. Kiska už predvlani Gabčíka menoval brigádnym generálom in memoriam, teda do najnižšej zo štyroch generálskych hodností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.