18.05.2017, 00:00

Nemci ukazujú, že voliť šéfa RTVS môžu i školy

Spôsob výberu šéfa verejnoprávneho telerozhlasu sa menil za vlády Ivety Radičovej. Dovtedy vyberala z jednotlivých kandidátov rada volená parlamentom.

Minister kultúry Marek Maďarič  by aj napriek výhradám svojho straníckeho šéfa Roberta Fica rád videl opäť vo funkcii riaditeľa RTVS Václava Miku.
Zdroj: Marek Kmeť

Súčasný šéf RTVS Václav Mika bude prvým šéfom verejnoprávnej televízie, ktorý dokončí celé funkčné obdobie. Predchádzajúci riaditelia často končili po politických výhradách. Vo svete pritom existujú aj iné modely, ktoré robia z verejnoprávnych médií organizácie odolnejšie proti náladám mocných.

Z rady na parlament

Pôvodne mala voľbu riaditeľov STV aj rozhlasu na starosti príslušná rada. Parlament sa k tejto právomoci dostal počas vlády Ivety Radičovej, na návrh vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera. Niekdajší televízny moderátor svoj krok aj spätne považuje za najlepší, aký v tom čase urobil. „Vychádzal som z toho, že je ťažšie ovplyvniť 76 poslancov, než desiatich členov rady z pätnástich,“ hovorí. Správnosť jeho rozhodnutia má potvrdzovať aj porovnanie riaditeľov z čias, keď ich volila rada, a z čias, keď ich začal voliť parlament. „Dvaja riaditelia volení parlamentom sa volali Zemková a Mika, a práve oni naštartovali historický progres RTVS,“ dodáva Krajcer.

Napriek tomu, že od čias Radičovej vlády žiadna ďalšia mechanizmus nezmenila a riaditeľa telerozhlasu bude aj tentoraz vyberať Národná rada, ani v radoch súčasnej koalície nemá tento spôsob voľby len fanúšikov. Razantne sa proti nemu stavia

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.