Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2017, 00:00

Nemci ukazujú, že voliť šéfa RTVS môžu i školy

Spôsob výberu šéfa verejnoprávneho telerozhlasu sa menil za vlády Ivety Radičovej. Dovtedy vyberala z jednotlivých kandidátov rada volená parlamentom.

Nemci ukazujú, že voliť šéfa RTVS môžu i školy
Zdroj: Marek Kmeť

Súčasný šéf RTVS Václav Mika bude prvým šéfom verejnoprávnej televízie, ktorý dokončí celé funkčné obdobie. Predchádzajúci riaditelia často končili po politických výhradách. Vo svete pritom existujú aj iné modely, ktoré robia z verejnoprávnych médií organizácie odolnejšie proti náladám mocných.

Z rady na parlament

Pôvodne mala voľbu riaditeľov STV aj rozhlasu na starosti príslušná rada. Parlament sa k tejto právomoci dostal počas vlády Ivety Radičovej, na návrh vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera. Niekdajší televízny moderátor svoj krok aj spätne považuje za najlepší, aký v tom čase urobil. „Vychádzal som z toho, že je ťažšie ovplyvniť 76 poslancov, než desiatich členov rady z pätnástich,“ hovorí. Správnosť jeho rozhodnutia má potvrdzovať aj porovnanie riaditeľov z čias, keď ich volila rada, a z čias, keď ich začal voliť parlament. „Dvaja riaditelia volení parlamentom sa volali Zemková a Mika, a práve oni naštartovali historický progres RTVS,“ dodáva Krajcer.

Napriek tomu, že od čias Radičovej vlády žiadna ďalšia mechanizmus nezmenila a riaditeľa telerozhlasu bude aj tentoraz vyberať Národná rada, ani v radoch súčasnej koalície nemá tento spôsob voľby len fanúšikov. Razantne sa proti nemu stavia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.