Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2017, 00:00

Kočan oslavuje rok vo funkcii

Jeho ozdravný plán podľa niektorých analytikov ovplyvnila politika.

Kočan oslavuje rok vo funkcii
Zdroj: Pavol Funtál

Na čelo Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa postavil presne pred rokom. Najväčšou výzvou je teraz pre neho vyrovnanie sa s dlhom poisťovne, aj keď je nakoniec menší, ako sa očakávalo. HN vám prinášajú štyri dôležité momenty pôsobenia Miroslava Kočana vo funkcii a tiež názory a hodnotenia odborníkov.

Zistenie dlhu Všeobecnej zdravotnej poisťovne
Všetci zainteresovaní sa zhodujú na tom, že nový riaditeľ to vo svojej funkcii nemá jednoduché. „Nielen že poisťovňa skončila hospodárenie s dlhom, ale zdravotníctvo dostalo na rok 2017 málo financií,“ vysvetľuje predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník. Po nástupe nového vedenia v auguste si dal Kočan vypracovať nezávislú analýzu, ktorá ukázala stratu. Tá však nakoniec nebola taká vysoká, ako sa očakávalo. Ku koncu minulého roka to bolo 112 miliónov. Pôvodne sa očakávala strata vyše 280 miliónov. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac pozitívne hodnotí, že šéf poisťovne po zisteniach dokázal pomenovať problém a začal ho riešiť, aj keď s priznaním situácie podľa neho otáľal. „Oznámili to až v októbri, aj keď o tom vedeli už dlhšie,“ hovorí Zajac. Informácie vyšli na povrch po tom, ako bol do viacerých redakcií zaslaný anonymný list, ktorý obsahoval výsledky auditu spoločnosti Deloitte. Po ich zverejnení situáciu priznalo aj vedenie poisťovne. Dôvodom, prečo váhalo, mohlo byť správne načasovanie tak, aby zverejnenie neovplyvnilo prestupové obdobie poistencov. Tí môžu zmeniť poisťovňu iba raz do roka a prihlášku si museli podať do 30. januára. „Ak by sa to zverejnilo skôr, ľudia by sa mohli zľaknúť a z poisťovne odísť,“ tvrdí Zajac.

Zlyhanie komunikácie
Vo februári médiá zverejnili viaceré kontroverzné návrhy štátnej poisťovne, ktoré boli súčasťou Ozdravného plánu ako externé opatrenia. Ozdravný plán musela poisťovňa vypracovať kvôli spomínanej strate a v decembri bol schválený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Obmedziť sa mala napríklad liečba degenerácie makuly oka a chronickej hepatitídy C u ľudí s piercingom alebo tetovaním, čo vyvolalo pobúrenie. Dôvodom mali byť zvýšené náklady, ktoré prevýšili odhady pri kategorizácii. Šéf poisťovne priznal, že mediálna bublina, ktorá okolo opatrení vznikla, je pre nich poučením do budúcnosti. „Takéto témy si vyžadujú väčší priestor na odbornú diskusiu a médiám a verejnosti ich treba včas a náležite vysvetliť,“ povedal pred necelým mesiacom pre HN. Aj analytik INEKO Dušan Zachar vidí väčší priestor na zverejňovanie informácií zo strany poisťovne, oceňuje však vyššiu otvorenosť ako v minulosti. Pozitívne hodnotí spoluprácu s Kočanom aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. „Otázky týkajúce sa nepreplácania určitej liečby sme si s pánom Kočanom vysvetlili na spoločnom stretnutí a dohodli sme sa, že budeme rokovať aj o prípadných navrhovaných zmenách a úpravách v budúcnosti.“

Telefonát od premiéra
Reakciou na medializované opatrenia bol telefonát šéfovi poisťovne od premiéra Roberta Fica. Video, kde Fico telefonuje Kočanovi, zverejnil premiér na svojom Facebooku a vyvolalo búrlivé reakcie. Okrem iného tam hovorí o tom, aby hodil celý Ozdravný plán do koša a aby sa o všetkom, čo plánuje, prišiel dopredu poradiť. Všetci čaka

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.