Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2017, 00:00

Hlina ministrom vnútra? Kaliňákovu funkciu by som zvládol, tvrdí šéf KDH

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Alojz Hlina v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Kotlebovcov aj Borisa Kollára chceme vytesniť z konzervatívneho priestoru. Šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina zároveň dodáva, že nie je nadšený z toho, že jeho strana musí zápasiť o voliča práve s nimi.

Už ste si s Richardom Sulíkom vysvetlili, kto má a kto nemá slovník neonacistu?
Ja titulok nedávam. Povedal som, že naši liberáli majú slovník ako neonacisti v Drážďanoch a nikoho to tu nevyrušuje. Teraz sa to trošku upokojilo, ale vtedy to bola pravda.


Teraz rokujete o vzniku trojspolku pre župné voľby do samosprávnych krajov. Aké sú vzťahy medzi KDH a SaS? Neurazili sa liberáli?
Myslím, že nie. Vychádzam s nimi v pohode. Politika nie je o láske. Nie sme ani spolužiaci, ani kamaráti. Politika je o pragmatizme. Niekto ho je schopný a niekto nie. Uvidíme.


Pred týždňom sa ukázalo, že rokovania narazili.
Použijem formulku, ktorú nemáte radi: Sme v procese rokovania a o výsledkoch budeme informovať.


Stretli ste sa za posledný týždeň s partnermi?
Prebehli nejaké konzultácie. Ale pre mňa je dôležitý výsledok. Myslím, že aj pre ľudí. Buď sa dohodneme, alebo sa nedohodneme. Tretia cesta neexistuje.


Z vášho pohľadu to speje k dohode?
Politika by mala byť predvídateľná z úcty k voličovi. Keď vás volí, má právo predpokladať, čo urobíte. Keby slovenská politika mala tento atribút, tak by to spelo k dohode. Či sa to tak skončí, to vám teraz neviem povedať, lebo slovenská politika sa, žiaľ, nevyznačuje týmto atribútom nevyhnutným pre štandardnú politiku.


Vy ste tiež v minulosti nepatrili práve k predvídateľným politikom.
Ale to som bol opozičný poslanec, istý čas dokonca nezaradený. Vtedy máte dokonca povinnosť byť nepredvídateľný. Teraz som predseda politickej strany. Ale nezmenil som sa. Zmenil som len stratégiu. Koniec koncov, u mňa vždy mohli všetci vedieť, že som predvídateľný v tom, že som tvrdý opozičný poslanec, ale nevedeli, čo bude. No nebol som jeden deň opozičný, druhý deň koaličný.


Nezdá sa vám, že sa rokovania o spolupráci príliš naťahujú? Trvá to už vyše pol roka.
Zdá sa mi, že sa o tom rozpráva neadekvátne dlho. Ale koho zaujímajú moje pocity? Ľudí zaujímajú výsledky.


Hovorilo sa o tom, že zmluva by mohla byť podpísaná v priebehu mája. Je to stále reálne?
Dnes sadnete do lietadla, za desať hodín ste v Tokiu. Dnes nie je problém urobiť nič.


V poslednom čase sa dosť ostro vymedzujete voči kotlebovcom aj strane Borisa Kollára. Čo tým sledujete?
Vytesňujeme priestor. Zatiaľ rešpektujeme pakt o neútočení medzi nami, SaS a OĽaNO. Ale nikdy by som nepodpísal pakt o neútočení s ĽSNS a Sme rodina. Ja to považujem nie za svoju politickú, ale občiansku povinnosť zápasiť s nimi.


Keďže ste politik, neverím, že tým sledujete len túžbu poukázať na nebezpečenstvo Kotlebu.
Potrebujeme ho vytesniť. Aj Kollára aj Kotlebu. Politika je zápas o priestor. Niekto sa nám do neho napchal, nepozdravil, zasmradil to tam, poviete mu dovidenia, jemu to neodchádza, tak ho v určitom momente, obrazne povedané, kopnete aj do zadku.


Nie je smutné, že KDH musí zápasiť o voliča s ĽSNS a hnutím Sme rodina?
Nadšení z toho nie sme, ale to nie je len o tom, že sa nám prekrývajú voliči. Kresťanskí demokrati musia zápasiť aj o krajinu. Je to ich povinnosť.


Máte na prekrývanie elektorátu aj nejaký prieskum?
Ten jadrový volič ĽSNS, to je galérka. Tam nemá zmysel pracovať. Problém je, že oni nasávajú ďalších voličov a má zmysel postaviť sa do cesty a povedať tým ľuďom: „Nebláznite.“


Čiže nemáte na to prieskum?
Máme prieskumy, ktoré hovoria niektoré skutočnosti. Ale prieskumy stoja peniaze a nebudeme vyzrádzať.


V prieskume agentúry AKO z februára minulého roka sa ukázalo, že len pre 2,5 percenta oslovených ľudí, ktorí by svoj hlas dali KDH, je druhou možnosťou ĽSNS. Vaše percentá ukazujú niečo iné?
Prísne vzaté, aj keby ukazovali nulu. Majú sa kresťanskí demokrati prizerať nárastu fašizmu a zneužívaniu kresťanstva?


O tom nehovorím. Zaujíma ma, či sa nejako zmenil pomer.
Aby to ľudia nebrali, že to z našej strany nie je autentické a je to len pre voličov. Vy máte prieskum, ktorý hovorí 2,5 percenta, pre mňa, za mňa, nech taký je. Ale ja hovorím, že aj keby to bolo nula percent, je povinnosťou kresťanských demokratov s fašizmom zápasiť.


Ale asi nepopriete fakt, že tým sledujete aj to, aby ste od nich získali nejakú časť voličov.
Ani nie tak získali. S tým jadrom je zbytočné sa trápiť. Skôr ide o to, aby tam neprišli ďalší. Nám naozaj hrozí riziko, že to nezvládneme. Dobre, poďme testovať, čo je funkčné. Niekedy je to tenká hranica. Snažím sa sledovať, ako nastaviť stratégiu, aby bola funkčná.


A je funkčná?
Myslím si, že áno.


Čím sa to prejavuje?
Vyzerá to tak, že naša taktika funguje, lebo chlapci začínajú prskať. Máme odsledované, že to začína zaberať. Máme pripravenú dlhodobú stratégiu.


Bude KDH radikalizovať svoju rétoriku?
Nemusí sa radikalizovať. Radikálne bude len v tom, že áno bude áno a nie bude nie. V tom bol vždy problém, že ste počúvali a na konci ste nevedeli, že čo sa vlastne povedalo. Teraz sa ideme vyrovnať s otázkou ľudáctva a gardistov. S kotlebovcami sa o bustu Tisa naťahovať nebudeme. Gardisti a fašisti už majú svoju stranu. V dohľadnom čase pripravíme zásadné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.