Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2017, 11:27

Štát chystá obrí nákup armádnych obrnencov, Gajdošov rezort vyčlení vyše miliardy eur

Štát chystá obrí nákup armádnych obrnencov, Gajdošov rezort vyčlení vyše miliardy eur
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovensko pripravuje najväčší projekt modernizácie svojej armády od vzniku štátu v roku 1993. Ministerstvo obrany podľa materiálu, ktorým sa bude zaoberať vláda, plánuje postupne zakúpiť 485 obrnených vozidiel v odhadovanej hodnote 1,2 miliardy eur.

Odborníci aj ministerstvo obrany v minulosti opakovane upozornili, že ozbrojené sily krajiny potrebujú podstúpiť modernizáciu, pretože napríklad značná časť techniky je zastaraná. Bratislava si medzitým objednala nové dopravné lietadlá, viacúčelové vrtuľníky a rokuje aj o modernizácii stíhacieho letectva.

Nákup obrnených vozidiel typu 4x4 a 8x8 sa bude uskutočňovať postupne do roku 2029, prvých 17 kusov obrnencov chce ministerstvo získať už v budúcom roku. Zatiaľ nie je známe, či ministerstvo vypíše tender, alebo sa rozhodne napríklad pre nákup prostredníctvom Európskej obrannej agentúry, agentúry NATO alebo v rámci spolupráce s ďalšími stredoeurópskymi krajinami.

Slovensko sa v minulosti dohodlo na spolupráci pri výrobe armádnych obrnených vozidiel s Poľskom, od projektu ale Bratislava neskôr ustúpila. Médiá už skôr informovali, že obrnené vozidlá krajine ponúkli firmy podnikateľa Jaroslava Strnada, ktorý stojí za skupinou Czechoslovak Group. Holding zastrešuje priemyselné podniky najmä v Českej republike a na Slovensku.

Odhadovaná hodnota zákazky na nákup obrnených vozidiel je o zhruba pätinu vyššia ako ročný rozpočet ministerstva obrany. Vláda plánuje navýšiť do roku 2020 výdavky na obranu na sumu zodpovedajúcu 1,6 percenta výkonu ekonomiky, vlani tento podiel dosiahol 1,16 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Z členstva Slovenska v NATO vyplýva záväzok vynakladať na obranu dve percentá HDP.

V Česku nákup obrnencov pre armádu sprevádzala podozrenie z korupcie, najvyšší súd tento rok v apríli ale zrušil odsudzujúci verdikt nad lobistom Markom Dalíkom. Prípad vrátil pražskému vrchnému súdu, ktorý Dalíka poslal na štyri roky do väzenia za pokus o podvod.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.