Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2017, 20:12

Na východe sa zrútil policajný vrtuľník. Pád si vyžiadal dve obete

Dvaja ostatní muži na palube utrpeli vážne zranenia.

Na východe sa zrútil policajný vrtuľník. Pád si vyžiadal dve obete
Zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Vrtuľník ministerstva vnútra sa zrútil vo Vyšnej Šebastovej v okrese Prešov, píše web cas.sk.

Podľa prvých správ polície bol pád špirálovitý, udalosť sa stala pred 14:30. Na palube boli dvaja policajní piloti a dvaja hasiči.

Na mieste zomrel 42-ročný hasič, informáciu potvrdila aj polícia.

Podľa informácii TV Markíza zraneniam v košickej nemocnici podľahol aj druhý hasič. Dvaja ostatní muži utrpeli vážne zranenia. O situácii informuje polícia na svojom Facebooku.

Vrtuľník Bell 429 padol z výšky 100 metrov a bol v tom čase 200 metrov od miesta vzletu. Na miesto smeruje minister vnútra Robert Kaliňák.

Vrtuľníky Bell 429 má polícia k dispozícii od augusta 2015. V tom čase ich rezort ministerstva vnútra zaobstaral kvôli ochrane ukrajinsko-slovenských hraníc. 

"Ide o najmodernejší stroj na trhu, je najmladší, a tak najviac odráža požiadavky aktuálnej doby, ktorá je čím ďalej náročnejšia pre záchranárske jednotky," povedal vtedy podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák pri preberaní kľúčov od nového vrtuľníka.

Ministerstvo ho získalo za starý stroj Mi-171. Hodnotu zamieňaného majetku vo vlastníctve SR a v správe MV SR znalec vyčíslil na 4 214 000 eur (5 826 276 USD). Trhová hodnota vrtuľníka Bell 429 je 5 995 000 USD. Zámena bola vykonaná bez finančného vyrovnania rozdielu v cene.

TASR prináša výberovú chronológiu havárií slovenských vojenských vrtuľníkov:

25. júna 1979: Počas záchrannej akcie v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách havaroval vrtuľník letky Federálneho ministerstva vnútra Mi-8. Priamo na mieste prišli o život prvý pilot Vladimír Bačák, palubný mechanik Václav Dvořák a záchranári Bernard Jamnický, Štefan Estočko, Martin Hudák a Pavol Húska. Na následky zranení zomrel aj záchranár Milan Kriššák. Z deviatich členov posádky prežili výbuch helikoptéry dvaja - druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

24. decembra 2002: V Bosne havaroval slovenský vojenský vrtuľník Mi-17 z mierovej misie SFOR. Príčinou bolo zlé počasie a nízky let. Dvaja piloti sa vážne zranili, tretí ľahšie.

9. októbra 2003: Pri cvičnom lete približne o 12.30 h havaroval v priestore obce Pušovce pri Prešove vrtuľník Mi-17 z 3. leteckej vojenskej základne Prešov. Všetci štyria členovia posádky zahynuli. Vrtuľník, ktorý vykonával cvičný let, spadol do lesného porastu.

28. júla 2015: Pri obci Hradisko v okrese Prešov padol vojenský vrtuľník. Na jeho palube boli tri osoby, ktoré pri páde stroja utrpeli zranenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.