Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2021, 12:11 Aktualizované dňa 21.09.2021 o 12:49

Do školstva idú prvé milióny z plánu obnovy, oznámil Gröhling. Vytvoria aj stovky pracovných miest

Ministerstvo chce financie smerovať na projekty, ktoré majú pomôcť prioritne žiakom zo znevýhodneného prostredia.

Do školstva idú prvé milióny z plánu obnovy, oznámil Gröhling. Vytvoria aj stovky pracovných miest
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že v najbližších mesiacoch bude do školstva prúdiť prvých 15 miliónov eur z plánu obnovy.

Tie pôjdu prioritne pre žiakov ohrozených školských neúspechom a žiakov zo znevýhodneného prostredia. 

"Našim cieľom je týchto žiakov podporiť od materskej až po strednú školu a pomôcť im tak uspieť," povedal na brífingu Gröhling.

Týmto deťom podľa ministra veľmi pomáhajú poobedné aktivity v školských kluboch detí, rodičia si však často nemôžu dovoliť platiť ani minimálne poplatky na tieto aktivity. Rezort školstva ich preto podporí viac ako dvoma miliónmi eur počas tohto školského roka.

Ministerstvo im tak zaplatí poplatky za účasť na školských kluboch detí. Pomoc tak pôjde viac ako 17-tisíc deťom. 

Ďalšie opatrenie sa týka pomocných vychovávateľov v materských školách. Dôvodom je, že už materské školy sú miestom, kde sa dajú zachytiť deti, ktoré môžu mať v škole problémy. Pomoc je plánovaná na dva roky a pôjde na ňu osem miliónov eur, do materských škôl tak pôjde 340 vychovávateľov. 

Gröhling ďalej avizuje, že rezort školstva bude naďalej podporovať doučovanie s tým, že navyšujú aj rozpočet na tento projekt na 3,75 milióna eur. Doučovanie bude fungovať na základných, špeciálnych aj stredných školách. 

"Tento projekt je určený pre všetkých žiakov - pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre nadaných žiakov, ale aj pre tých, ktorí si potrebujú upevniť vedomosti či precvičiť učivo," popísal minister.

Ministerstvo myslí aj na školy, ktoré kapacitne nevedia doučovanie zabezpečiť. Počítajú preto so spoluprácou s neštátnym sektorom a rôznymi združeniami či komunitnými centrami. Pre tieto organizácie pripravujú v najbližšej dobe špeciálnu výzvu.

Jej cieľom bude vyškoliť osoby na doučovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.