Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2017, 12:42

Šeky za 1488 eur od kotlebovcov. Polícia začala trestné stíhanie

Šeky za 1488 eur od kotlebovcov. Polícia začala trestné stíhanie
Zdroj: Archív HN

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie v prípade šekov, ktoré rozdávala ĽSNS rodinám v deň výročia vzniku Slovenského štátu. Portálu aktuality.sk to povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

„Môžeme potvrdiť, že v predmetnej veci dňa 21. 3. 2017 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa Trestného zákona,“ uviedol Wäldl.

​Portál pripomína, že parlamentná Ľudová strana Naše Slovensko oslavovala 14. marca výročie vzniku vojnovej Slovenskej republiky. Na svojej webstránke informovala, že okrem galaprogramu a hymny „Hej, Slováci“ došlo aj na charitu. Sám predseda strany Marian Kotleba mal odovzdať trom rodinám šek na 1488 eur.

Podľa aktuality.sk je toto číslo v neonacistických kruhoch známe. Štrnástka má znamenať 14 slov: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našim ľuďom a budúcnosť bielym deťom). Číslovka 88 je odkazom na pozdrav, ktorý používali nacisti. Písmeno „H“ je ôsme v abecede. HH, teda 88, znamená „Heil Hitler!“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.