Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2021, 12:15 Aktualizované dňa 20.09.2021 o 13:22

Najvyšší súd nevyšle zástupcu do pracovnej skupiny. Dôvodom sú viaceré riziká

Predseda Najvyššieho súdu tvrdí, že úlohou súdnej moci je realizácia trestného práva v konkrétnych prípadoch aplikačnej praxe.

Najvyšší súd nevyšle zástupcu do pracovnej skupiny. Dôvodom sú viaceré riziká
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Najvyšší súd nevyšle svojho zástupcu do pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Dôvodom sú riziká, ktoré by mohli byť spojené s účasťou nominanta Najvyššieho súdu v tejto pracovnej skupine. Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Šéf Najvyššieho súdu Ján Šikuta tvrdí, že „tvorba trestnej politiky štátu je predovšetkým vecou moci zákonodarnej a výkonnej, úlohou moci súdnej je realizácia trestného práva v konkrétnych prípadoch aplikačnej praxe v súlade s pravidlami zavedenými zákonodarcom“.

Doplnil, že Najvyšší súd je pripravený podieľať sa na pripravovaní legislatívy v rámci zákonom stanovených mechanizmov.

Važanová ďalej informovala, že výkon súdnej moci sa musí uskutočňovať tak, aby bola po celý čas zachovaná požiadavka jej nezávislosti a nestrannosti, a to nielen v subjektívnej rovine, ale aj v objektívnej, smerom navonok. „Preto považuje (Šikuta - pozn. TASR) za lepšie vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo poskytnúť čo aj len minimálnu zámienku na spochybnenie nezávislosti a nestrannosti Najvyššieho súdu ako inštitúcie i jednotlivých jeho sudcov,“ sprostredkovala Važanová stanovisko predsedu Najvyššieho súdu.

Šikuta zároveň poďakoval predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽANO) za možnosť vyslať nominanta súdu do tejto pracovnej skupiny. Uviedol, že Najvyšší súd podporuje odborné diskusie na témy spojené s právnym štátom, ktoré by mohli prispieť kvalite jeho fungovania.

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako tento týždeň Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.