Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2017, 14:39

"Eštebácke praktiky a cenzúra najhrubšieho zrna." Chystá sa odvolávanie Andreja Danka

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič upozornil na otváranie listov v parlamente. Opoziční poslanci sú pobúrení.

"Eštebácke praktiky a cenzúra najhrubšieho zrna." Chystá sa odvolávanie Andreja Danka
Zdroj: Igor Matovič

Poslanecký klub Sme rodina je pripravený podporiť návrh na odvolanie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), ktorý podľa lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča nariadil otvárať listy poslancom.

"Pokiaľ sa to potvrdí, pridáme sa k odvolávaniu," povedal predseda Sme rodina Boris Kollár. Zdôraznil, že listové tajomstvo je garantované Ústavou SR. Odmieta, aby si zo základného zákona štátu robil niekto trhací kalendár.

Kollár: Porušujú ústavu a rozkrádajú štát

"Nám tu idú kázať o morálke a oni porušujú ústavu, rozkrádajú štát, snažia sa nám zavrieť ústa rokovacím poriadkom a teraz ešte aj porušujú listové tajomstvo," zdôraznil Kollár. Jeho stranícky kolega Peter Pčolinský potvrdil, že mu v parlamente otvorili poštu. Rozhodnutie o otváraní listov komentoval tým, že sa vo vedení parlamentu museli zblázniť.

Otváranie listov poslancov parlamentu považuje SaS za cenzúru najhrubšieho zrna. "Bezprecedentným spôsobom porušuje ústavné právo," vyhlásili liberáli.

Pokyn čítať listy nemá podľa SaS nič spoločné s bezpečnosťou poslancov. "Predseda parlamentu Andrej Danko jednoducho strká nos, kam nemá. Strana SaS to považuje za eštébácke praktiky," píše sa v stanovisku liberálov. K návrhu na odvolanie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka bude SaS iniciovať zasadnutie Opozičnej rady.

Na svojom Facebooku na situáciu reaguje poslanec za SaS Martin Poliačik. Ten vyzýva ľudí, aby mu radšej písali maily. 

Matovič podľa Smeru odvádza pozornosť

Poslanci Národnej rady SR z klubu Smeru-SD sa nesťažovali na otváranie listov, na ktoré dnes upozornil líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. TASR to potvrdil predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč.

"U kolegov z klubu Smer-SD som nezaznamenal žiadne sťažnosti," uviedol pre TASR. Matovičovo vystúpenie považuje za jeho "chabý pokus" odvádzať pozornosť, prekryť svoje daňové podvody a výzvu bývalého spoločníka Vandáka, aby podstúpil detektor lži.

"Jeho herecký výkon so slzou v oku bol už len čerešničkou na torte a pripomenul mi známe 'idem od vás, neublížil som', keď sa so slzou na krajíčku lúčil a mával do kamier iný, starší politik (Vladimír Mečiar, poznámka TASR)," doplnil Glváč.

Matovič sa snaží prekryť vlastné problémy, myslia si v Moste

"Matovičovi tečie do topánok. Potrebuje odpútať pozornosť od svojich problémov," povedal šéf strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár a poukázal na Matovičove daňové podvody a výzvu bývalého spoločníka Pavla Vandáka, aby podstúpil detektor lži.

Bugár zdôraznil potrebu bezpečnosti. Pripomenul zásielky s bielym práškom aj obálku s rádioaktívnou látkou, ktorá prišla vlani v novembri ministerke spravodlivosti za Most-Híd Lucii Žitňanskej. Neprekáža mu kontrola podozrivých zásielok.

Podobne je na tom aj predseda poslaneckého klubu Gábor Gál. "Ak je podozrenie, že je v obálke podozrivá látka, nech mi radšej list otvoria," povedal.

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z poslaneckého klubu strany Most-Híd si podobne ako Bugár myslí, že Matovič sa usiluje prekryť vlastné problémy. "Teatrálne tlačové konferencie, rozplakanie sa pri vlastných slovách, to považujem za snahu prekryť vlastné problémy ohľadom daňových podvodov," povedal.

Otváranie listov v parlamente

Na otváranie listov poslancom upozornil na dnešnej tlačovej konferencii líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Vyhlásil, že Danko prikázal zamestnancom parlamentnej podateľne, aby otvárali listy adresované poslancom v prípade, že ich posiela anonym alebo fyzická osoba. Ak v liste nájdu vulgarizmy či dehonestujúci obsah, majú príkaz korešpondenciu poslancovi neodovzdať, tri mesiace archivovať a potom skartovať.

Obyčajní chcú teraz koordinovať postup so zvyškom opozície s cieľom zvolať mimoriadnu schôdzu na Dankovo odvolanie. Zároveň podávajú trestné oznámenie pre porušenie listového tajomstva.

​Matovič novinárom poskytol rozhodnutie vedúceho Kancelárie NR SR Daniela Guspana zo 7. apríla 2017, ktoré obsahuje spomínané pokyny pre pracovníkov podateľne. Líder OĽaNO-NOVA tvrdí, že Guspanovi to prikázal priamo Danko.

Dankova kancelária sa bráni

Šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková reagovala tým, že Kancelária NR SR postupuje pri nakladaní s listovými zásielkami v súlade s odporúčaniami, ktoré jej adresovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR a Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ). Kritiku, ktorú dnes prezentoval Matovič, odmietla.

"Kancelária NR SR ostro vystupuje proti vyjadreniam poslanca, ktorý iba účelovo manipuluje s informáciami. Kancelária musí postupovať podľa zákonov a odporúčaní, ktoré dostáva, či už z MV alebo ÚOÚČ. V novembri 2016 nám bola poslaná smernica z MV SR, ktorá nariaďuje, ako postupovať pri zásielkach. Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka, ktorá nemá odosielateľa alebo je od fyzickej osoby, môže byť podozrivá, keďže za posledné obdobie sme mali až tri kontaminované zásielky," vysvetlila Čižmáriková.

Preto boli podľa jej slov na podateľni vytvorené ďalšie ochranné pomôcky. "Zamestnanci kancelárie, ktorí majú k zásielkam prístup, majú previerky a musia dodržiavať listové tajomstvo," uistila Čižmáriková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.