Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2021, 08:07

Remišovej dali košom aj mladí. Po odchode Kolíkovej končia všetky vzťahy so stranou

Členovia mládežníckej organizácie Mladí Za ľudí dnes stranu považujú za nedemokratickú stranu jedného človeka.

Remišovej dali košom aj mladí. Po odchode Kolíkovej končia všetky vzťahy so stranou
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pre členov a členky organizácie Mladí Za ľudí je neakceptovateľné, ako sa správala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a ďalší členovia vedenia strany Za ľudí pred a po odchode frakcie okolo Márie Kolíkovej do poslaneckého klubu SaS. Uviedli to členovia organizácie Mladí Za ľudí.

"Zároveň sa organizácia od tohto správania dištancuje. Z tohto dôvodu sa členovia mládežníckej organizácie rozhodli skončiť so svojou podporou strany Za ľudí a ukončiť s ňou akékoľvek ďalšie vzťahy. Zároveň všetci členovia organizácie Mladí Za ľudí, ktorí boli aj členmi strany ukončia svoje členstvo v strane Za ľudí," píšu v spoločnej správe. 

Kiskove ideály 

Dodali, že mládežnícka organizácia vznikla ešte pred parlamentnými voľbami kvôli ideálom a princípom zakladateľa strany Andreja Kisku. 

Tie podľa nich zosobňovali aj odídenci strany Mária Kolíková a Vladimíra Marcinková

​Spomenuté princípy podľa mládežníckej organizácie však už strana stratila.

"Členovia mládežníckej organizácie dnes stranu Za ľudí považujú za nedemokratickú stranu jedného človeka, ktorý z nej vytlačil akýkoľvek potenciál a v budúcnosti očakávajú jej zánik alebo splynutie s inou stranou," dodávajú.

Na sneme, ktorý sa bude konať čoskoro, chcú členovia organizácie zmeniť svoj názov aj stanovy.

Dlhá kríza

Kríza v strane začala ešte počas vládnej krízy na jar tohto roka, kedy došlo k zmenám na viacerých postoch vo vláde. Tým najzásadnejším bola výmena premiéra. V strane Za ľudí mali v tomto období rôzne postoje na to, ako by malo usporiadanie koalície napokon vyzerať.

Koalícia ako taká síce krízu urovnala, v najmenšej strane sa však začali vyhrocovať spory. Na jednej strane stála jej šéfka Veronika Remišová a na druhej "rebelujúce" krídlo pod vedením ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

To žiadalo zvolanie mimoriadneho snemu a voľbu nového vedenia strany. K tomu však nedošlo a viacerí členovia stranu opustili či už dobrovoľne, alebo boli odvolaní.

Celý spor sa vliekol niekoľko mesiacov a vyvrcholil rozpadom poslaneckého klubu Za ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.