Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2017, 09:33 Aktualizované dňa 20.04.2017 o 11:31

Poslanci Smeru: Matovič spáchal daňové podvody. Okradol tento štát, z parlamentu musí odísť

Trestné stíhanie šéfa hnutia OĽaNO-NOVA bolo zastavené, lebo skutok je už premlčaný.

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v minulosti spáchal daňový podvod, a preto by sa mal vzdať poslaneckého mandátu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili predseda Mandátového a imunitného výboru NR SR Richard Raši (Smer-SD) a podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Dušan Jarjabek.

Poslanci Smeru: Skutok sa stal

"Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné," povedal Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004.

Raši zopakoval, že šéf OĽaNO-NOVA vtedy zakúpil tlačiarenský stroj na súčiastky, neodviedol DPH a polícia potvrdila, že spáchal trestný čin.

"Kúpil ho za účelom ďalšieho predaja, ale dovtedy ho dva roky používal a neodviedol daň vo výške minimálne 70-tisíc eur," podotkol Raši s dôvetkom, že Matovič je teraz odvážny a hovorí, že rozhodnutie orgánov môže preskúmať len súd. "Je si je vedomý, že skutky sú už premlčané. Ale napriek tomu spáchal daňový podvod a nemôže vystupovať ako morálna autorita," zdôraznil Raši.

Matovič mal použiť svoju matku

Šéf mandátového výboru poukázal aj na dnes medializovaný prípad, ktorý priniesol denník Plus jeden deň. Ten s odvolaním sa na vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane.

Predseda OĽaNO-NOVA si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia však daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA to dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala. Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom.

Raši zdôraznil, že za jediný rok 2004 Matovič s matkou prejazdili viac ako 220-tisíc kilometrov, čo je za deň viac ako 600 kilometrov.

"Kým my sme mali štedrovečernú večeru, Veľkú noc, Matovič jazdil, jazdil a jazdil. Jediný, kto by to dokázal, by bol Forrest Gump. Je to exemplárny prípad, ako sa dá okradnúť štát. Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre," myslí si Raši.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.