Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2017, 15:30

Bratislavské Staré Mesto prišlo s novým návrhom otváracích hodín podnikov. Zapracovalo viacero zmien

Bratislavské Staré Mesto prišlo s novým návrhom otváracích hodín podnikov. Zapracovalo viacero zmien
Zdroj: Archív HN

Bratislavské Staré Mesto prichádza s novým návrhom všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o pravidlách času a predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti. Oproti predchádzajúcemu návrhu je doň zapracovaných 18 pripomienok občanov a organizácií a ďalších 27 ich bolo čiastočne akceptovaných. Celkovo mestská časť dostala v súvislosti s VZN 132 pripomienok. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

Jednou zo zohľadnených pripomienok je rozšírenie počtu dní s predĺženými otváracími hodinami podnikov. Pre diskotéky, nočné bary a kluby by to znamenalo otvorenie prevádzok od 10.00 do 04.00 h nasledujúce dňa do soboty už od štvrtka, a nie až piatka, ako sa uvádzalo v predchádzajúcom návrhu. Rovnako by sa mala zmena dotknúť aj vinární, pivární a barov, ktoré by boli v dané dni otvorené od 07.00 do 01.00 h nasledujúce dňa. V ostatné dni, teda od nedele do stredy, by boli otvorené do polnoci.

"Dôležitou zmenou je aj umožnenie prevádzkovateľom, aby si mohli ohlásiť viac druhov prevádzok," hovorí Gubková. Reagujú tak podľa nej na skutočnosť, že v súčasnosti nedovolí ekonomika podnikateľom zamerať sa len na jeden úzky typ poskytovanej služby. Aj to bola totiž jedna z kritizovaných pripomienok mnohých prevádzkovateľov, ktorým sa nepáčilo, že si musia vybrať iba jednu kategóriu a jednotlivé typy podnikov sa nedajú zlučovať. Ďalšie navrhované zmeny sa týkajú možnosti nonstop otvorenia obchodných prevádzok či predĺženie času predaja cez okienko do 02.00 h.

"Vyhoveli sme pripomienkam, ktoré, podľa môjho názoru, vylepšujú návrh," argumentuje staromestský starosta Radoslav Števčík. Zvyšné pripomienky majú k dispozícii poslanci, ktorí budú o VZN rokovať na zasadnutí miestneho zastupiteľstva v piatok 21. apríla. Starosta je vraj pripravený akceptovať každý lepší návrh, ako aj zmeny, ktoré poslanci schvália. Podmienkou podľa neho je len to, že zmeny nebudú nad rámec zákona. Spolu s týmto VZN bude zastupiteľstvo rokovať aj o návrhu VZN týkajúceho sa ochrany verejného poriadku v súvislosti s prevádzkovaním niektorých prevádzok obchodu a služieb. K nemu podali občania a organizácie sedem pripomienok, z ktorých boli tri čiastočne akceptované.

V Starom Meste platia v súčasnosti podľa zákona otváracie hodiny podnikov a prevádzok do 22.00 h. V minulosti sa povolenia na otváracie hodiny vydávali pre každý podnik individuálne, pričom niektoré boli otvorené aj dlhšie ako do 22.00 h. Osobitú prevádzkovú dobu však vyčítala samospráve prokuratúra, čo potvrdil aj Najvyšší súd SR, podľa ktorého by mali byť pravidlá nastavené jednotne. Následne prišlo nové vedenie mestskej časti s ďalším návrhom, ktorý však vyvolal kritiku zo strany verejnosti i zo strany podnikateľov v Starom Meste. V marci predložil starosta Števčík ďalší návrh, ktorého vzorom mali byť okolité krajiny, napr. Viedeň. Poslanci však vtedy rozhodli, že o návrhoch budú hlasovať na mimoriadnom zasadnutí v apríli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.