Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2017, 00:00

Otestujte sa. Náročný kvíz preverí vaše znalosti z obdobia Slovenského štátu

O pár dní ubehne 70 rokov od popravy prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa.

Otestujte sa. Náročný kvíz preverí vaše znalosti z obdobia Slovenského štátu
Zdroj: TASR/Jozef Teslík

Rozbitie Československa na nátlak Adolfa Hitlera, kolaborácia s nacistami, okradnutie spoluobčanov židovského pôvodu o práva a majetok a ich vyvezenie v dobytčákoch na smrť do nacistických táborov či krvavé potlačenie SNP.

To sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa 15. apríla 1947 odsúdili na smrť obesením za vlastizradu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

Tiso mal v Slovenskom štáte najväčšiu moc a spolu so štátom išiel ku dnu aj on. Po príchode Sovietov v apríli utiekol do Rakúska a Nemecka. Padol však do rúk Američanom, ktorí ho v putách poslali späť do už obnoveného Československa, kde bol postavený pred Národný súd.

Niekdajší prezident pred súdom svoju vinu nepriznal a ľútosť neprejavil. Nedočkal sa ani udelenia milosti. Trest bol vykonaný tri dni po vynesení rozsudku 18. apríla 1947 na dvore bratislavského Justičného paláca, o pár dní odvtedy ubehne 70 rokov.

Overte si v kvíze, aké sú vaše vedomosti z obdobia Slovenského štátu:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.