Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2017, 11:21 Aktualizované dňa 10.04.2017 o 13:21

Viskupič reaguje na Dankove slová o RTVS. Predkladá vlastný návrh na financovanie

Viskupič reaguje na Dankove slová o RTVS. Predkladá vlastný návrh na financovanie

Poslanci za OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič a Ján Budaj prichádzajú s návrhom na zabezpečenie média verejnej služby.

Viskupič na brífingu vyhlásil, že je jasné, že šéf SNS Andrej Danko chce zoštátniť RTVS.

Navrhujeme ,aby dva nedostatočné piliere, koncesionárske poplatky a diabolská zmluva so štátom, boli zrušené a zaviedol sa jeden jasný predvidateľný systém a zaviedlo sa presné percento z HDP," vyhlásil Viskupič.

Podobne ako minuloročný aj najnovší opozičný návrh presadzuje zrušenie koncesionárskych poplatkov, ako aj financovania cez zmluvu so štátom a zavedenie financovania cez presné percento z hrubého domáceho produktu.

"V rámci financovania médií verejnej služby potrebujeme jasnosť, potrebujeme predvídateľnosť a potrebujeme aj dostatočnosť finančných prostriedkov," odôvodnil Viskupič zmenu, o ktorej by sa malo rokovať na májovej parlamentnej schôdzi.

Opoziční politici uviedli, že s opätovným návrhom na zmenu financovania prichádzajú aj preto, aby reagovali na kritiku tohto média verejnej služby zo strany predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) a premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Šéf parlamentu podľa Budaja začal svojimi víkendovými vyhláseniami "útok na verejnoprávnosť".

Danko v sobotu (8.4.) po slávnostnom sneme SNS uviedol, že je za zrušenie štátnych koncesií a návrat verejnoprávneho RTVS k štátnej inštitúcii. V nedeľnej (9.4.) diskusii v televízii TA3 k tomu dodal, že by sa nehral na verejnoprávnosť a že je potrebné, aby do RTVS prišiel namiesto súčasného riaditeľa nový manažér.

"Jeho citát nehrajme sa na verejnoprávnosť, je poburujúci, šokujúci," kritizoval jeho výroky Budaj, ktorý túto myšlienku považuje za návrat pred rok 1989.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.