Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2017, 12:21

"Kto to neprežil, nepochopí." Remiášová čaká na spravodlivosť už 21 rokov

Konečne je tu šanca uzavrieť všetku špinavú minulosť, hovorí matka zavraždeného Róberta Remiáša.

"Kto to neprežil, nepochopí." Remiášová čaká na spravodlivosť už 21 rokov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Už to bude 21 rokov, čo sa čaká na spravodlivosť pre zavraždeného Róberta Remiáša. Uviedla pre TASR v reakcii na nedávne zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara jeho matka Anna Remiášová.

"Kto to neprežil, nepochopí. Teraz je konečne šanca uzavrieť všetku špinavú minulosť, ktorá stále zasahuje nielen prítomnosť, ale i budúcnosť všetkých obyvateľov Slovenska. Niektorí ľudia nechápu a odmietajú pochopiť, že zlo, ktoré Mečiar v 90. rokoch zasial,  prospieva iba jemu, jeho rodine a jeho vyvoleným a celé Slovensko na to dopláca dodnes. V chorobnej túžbe udržať si moc spáchal najväčšie zločiny na obyvateľoch vlastnej krajiny. Neváhal riešiť likvidáciu neposlušného prezidenta teroristickým činom zavlečenia jeho syna do Rakúska brutálnou vraždou Róberta - spojky svedka zavlečenia," vyslovila svoj názor Remiášová.

Podľa jej slov nakoniec seba a všetkých, ktorí plnili jeho príkazy, amnestoval v protiprávnych a amorálnych samoamnestiách. "Vyše 20 rokov neustále bojujem za spravodlivosť pre môjho zavraždeného syna a postupom času ide o oveľa viac, ide o všetkých obyvateľov Slovenska," zdôraznila Remiášová.

Poslanci Národnej rady v stredu 5. apríla zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.

Hlasovanie si prišli osobne pozrieť aj viacerí členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd, SaS, OĽaNO-NOVA aj Sme rodina. Kladne hlasovali aj všetci nezaradení poslanci okrem Petra Marčeka. Uznesenie nepodporili poslanci ĽSNS.

Aj keď plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zrušilo, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v uvedenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu minulotýždňová zmena Ústavy SR.

Anna Remiášová na tlačovej konferencii v parlamente

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.