03.04.2017, 00:00

Lekári kritizujú, že štát sa spolieha na Pentu

Bratislavský kraj aj lekárski odborári hovoria, že ministerstvo počíta s lôžkami pre pacientov, ktoré vybuduje v novej nemocnici finančná skupina.

Štát postaví na Rázsochách novú univerzitnú nemocnicu, no lôžok bude celkovo menej. Postele však pribudnú v nemocnici Penty.
Zdroj: Pavol Funtál

Hlavné mesto dostane v najbližších rokoch novú Univerzitnú nemocnicu. Bude v nej o niečo menej postelí, než je dnes. V budúcnosti však budú pacienti v Bratislave chodiť aj do plánovanej súkromnej nemocnice finančnej skupiny Penta. A v ministerskom návrhu sa uvádza, že výstavba konkurenčnej súkromnej nemocnice môže byť prípadným rizikom pre kapacitu postelí v Univerzitnej nemocnici. To kritizuje Lekárske odborové združenie aj Bratislavský samosprávny kraj.

Spoliehanie sa na súkromníka
Podľa Bratislavského samosprávneho kraja by mal štát vytvoriť také podmienky, aby sa nedostal do pozície vazala súkromníka. „Ten môže z rôznych dôvodov z trhu odísť alebo reprofilizovať svoj lôžkový fond,“ vysvetľuje hovorkyňa Lucia Forman Habancová.

Lekárski odborári sa odvolávajú na vyjadrenia externého poradcu ministra Tomáša Szalaya z polovice januára, ktorý pre Nový čas povedal, že treba rátať aj s lôžkami Penty. „Štát nemôže dopredu povedať, že bude mať menej lôžok, pretože príde súkromník,“ pripája sa prezident lekárskych odborárov P

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.