Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2017, 14:11

Sviatky nestačia. Matovičovci chcú zavrieť obchody aj počas nedieľ

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Kotian

Obchody by mali byť na Slovensku zatvorené aj v nedeľu. Navrhuje to v novele Zákonníka práce opozičné hnutie OĽaNO-NOVA. O jeho návrhu poslanci rokovali v závere ôsmeho dňa 14. schôdze Národnej rady SR.

"Okrem zákazu maloobchodného predaja v nedeľu návrh zákona upravuje aj situáciu, ak 24. decembra pripadne na nedeľu. V takom prípade bude platiť, že zákaz maloobchodného predaja nebude len do 12. hodiny, ale tak, ako je to aj v iné nedele počas roka - celý deň," píše sa v návrhu.

Predkladatelia zdôrazňujú, že každý by mal mať v nedeľu voľno, aby sa mohol venovať rodine, deťom, svojim koníčkom či záľubám, prípadne len oddychovať. "Rozvojom obchodu a predlžovaním otváracích hodín za posledné roky sa však nedeľa zaradila medzi klasické pracovné dni," vysvetľujú vznik súčasnej situácie.

Navrhovatelia informujú, že štatisticky každý piaty Slovák trávi nedeľu v práci, čo je podľa ich slov najviac zo všetkých európskych krajín. "Ak je cieľom Slovenskej republiky priblížiť sa k vyspelým krajinám, je potrebné zakázať aj nedeľný predaj," zdôrazňuje OĽaNO-NOVA.

Do lavíc sa poslanci vrátia na budúci týždeň v utorok (4.4.), kedy na nich čakajú ďalšie neprerokované body programu. Na budúci týždeň ich zamestná aj mimoriadne rokovanie venované návrhu na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) z funkcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.