Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2017, 15:40

Kiska obvinil Kaliňáka z klamstva. Mrzí ma, že takýto človek má takú významnú funkciu

Minister vnútra Robert Kaliňák vyčíslil lety prezidenta Andreja Kisku.

Kiska obvinil Kaliňáka z klamstva. Mrzí ma, že takýto človek má takú významnú funkciu
Zdroj: REUTERS/Amir Cohen

Až 70 percent letov prezidenta SR Andreja Kisku nesúviselo s výkonom jeho ústavnej funkcie. V pléne Národnej rady SR to dnes uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý informoval o letoch ústavných činiteľov za roky 2015 až 2017.

"Od 1. januára 2015 do 24. marca 2017 lietadlá letky ministerstva vnútra (MV) vykonali 880 letov na palube s ústavnými činiteľmi. Z tohto počtu prezident Kiska vykonal 454 letov, premiér Robert Fico (Smer-SD) 183, predseda NR SR 66 a ostatní ústavní činitelia 178 letov," referoval Kaliňák.

Takmer milión eur
Lety, ktoré nesúviseli s výkonom funkcií, boli vykonané na žiadosť Kisku, čo bolo 319 letov z a do Popradu, a na žiadosť Fica, čo boli štyri lety - z a do Prahy a do Košíc a späť. "Zo strany premiéra došlo k úhrade všetkých štyroch letov v hodnote 9900 eur, k úhrade letov prezidenta, ktoré nesúviseli s výkonom jeho funkcie, nedošlo. "Neuhradená čiastka zo strany Kisku je 789 525 eur, čo je takmer 30 000 mesačne," zdôraznil Kaliňák.

Ak by sa podľa jeho slov započítalo aj ďalších 63 letov z roku 2014, išlo by o sumu 955 000 eur. "Za zmienku stojí aj sedem letov prezidenta na trase Poprad - Košice, čo je 112 kilometrov," dodal.

Kaliňák klame
Prezident Andrej Kiska reagoval na informácie od ministra vnútra počas svojej služobnej cesty v Izraeli. Podľa neho je dôležité pozrieť sa na to, ako sa celkovo využíva vládna letka. Poukázal aj na nákupy lietadiel či využívanie vrtuľníkov. 

"Minister vnútra ma upozornil, že nie je rozdiel medzi služobnou a súkromnou cestou prezidenta, že som prezidentom 24 hodín," povedal prezident vo videu Denníka N z Jeruzalema. 

"Mrzí ma, že minister vnútra klame, opakovane klame. A mrzí ma, že práve takýto človek stojí na tak dôležitej funkcii ako je minister vnútra," dodal Kiska. 

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v pléne prečítala skoršie stanovisko prezidenta. "Po nástupe do funkcie absolvoval Kiska rozhovor s Kaliňákom o tom, ako má postupovať pri preprave z Popradu do Bratislavy a späť vzhľadom na to, že pri preprave na tejto trase dovtedy využíval súkromné lietadlo. Kaliňák požiadal prezidenta, aby využíval letku MV, lebo lietadlá aj piloti majú nalietaných málo hodín," uviedla Ďuriš Nicholsonová.

S iniciatívou, aby minister Kaliňák poslancom referoval o letoch ústavných činiteľov, prišiel na začiatku schôdze poslanec Martin Nemky (Smer-SD). "Podľa medializovaných informácií Aktualne.sk a denníka Pravda 'hlava štátu využíva štátnu letku na cesty, ktoré nie sú vždy len služobné'. Na základe týchto informácií žiadam preveriť predmetný stav a podať informáciu do NR SR, ako aj informáciu o ostatných ústavných činiteľoch," povedal Nemky.

Prejav Andreja Danka k letom prezidenta

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.