Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2021, 19:02 Aktualizované dňa 17.09.2021 o 19:29

Krúpa: Na Úrade inšpekčnej služby zrealizuje výbor poslanecký prieskum

Dnes zasadal parlamentný výbor v súvislosti s aktuálnou situáciu v bezpečnostných zložkách.

Členovia Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách.

Záverom výboru boli aj ďalšie výzvy smerujúce ministrovi vnútra, generálnej a špeciálnej prokuratúre či policajnému prezídiu. Koalíciu výbor žiada o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.

Rokovanie výboru sa uskutočnilo neverejne, trvalo takmer štyri hodiny. Na otázky poslancov odpovedali zástupca riaditeľa ÚIS Martin Mackovič, prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová, prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Viaceré témy

Podľa viacerých účastníkov sa diskusia týkala najmä paragrafu 363, únikov zo spisov či medializovaných rozhodnutí prokurátorov.

Výbor považuje za potrebné schváliť zmeny v menovaní a odvolávaní popredných predstaviteľov štátnej správy. Krúpa zároveň vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby zmenil voľbu policajného prezidenta a viceprezidentov.

"Brannobezpečnostný výbor by viac nemal byť ten, ktorý volí policajného prezidenta, mal by to byť minister vnútra, aby mal priamo za neho zodpovednosť," vyhlásil. Šéfa rezortu vnútra vyzval Krúpa v mene výboru aj k tomu, aby zanalyzoval situáciu na ÚIS, prehodnotil jeho štatút a zvážil, či a v akej dobe je potrebná reforma.

Prezídium Policajného zboru vyzval výbor k prijatiu opatrení, aby sa zamedzilo k masívnemu úniku informácií, "ktoré sú účelové, majú spôsobovať chaos a ovplyvňovať verejnú mienku".

Zvolanie kontrolného výboru 

V mene výboru Krúpa žiada aj zvolanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby. Ten má preveriť informácie o aktivitách SIS, najmä v kontexte ÚIS. Koalíciu žiadajú o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.

"Taktiež budeme požadovať od Generálnej prokuratúry SR zdržanlivosť pri niektorých opatreniach, ktoré sú hlavne politicky citlivé a, samozrejme, väčšiu transparentnosť pri vysvetľovaní ich rozhodnutí," uviedol predseda výboru. Na generálnu a špeciálnu prokuratúru apelujú poslanci tiež, aby sa snažili citlivo a za zatvorenými dverami riešiť vzájomné nezhody.

Ministra vnútra podľa Krúpu účasť na výbore ešte len čaká, minimálne po poslaneckom prieskume na ÚIS. Zhodnotil, že piatková zostava umožnila otvorenú diskusiu bez tlaku, ktorý by pri Mikulcovi mohli pociťovať jeho podriadení.

Lipšic sa po výbore vyjadril k svojmu medializovanému výroku, že za tzv. vojnou v polícii je SIS. "Povedal som to ako všeobecnú vec, ktorá vyplýva z dokazovania v konkrétnych trestných veciach. Je potvrdzovaná aj nedávnym vyjadrením riaditeľa SIS, ktorý verejne komentuje procesné úkony," poznamenal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.