Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2017, 15:43

Hovoril Mečiar na TA3 pravdu? Pozrite si, ako dopadlo veľké overovanie výrokov

Celková bilancia pri porovnaní pravdivosti faktických výrokov Mečiara a Bugára je jednoznačná.

Hovoril Mečiar na TA3 pravdu? Pozrite si, ako dopadlo veľké overovanie výrokov
Zdroj: TASR/Vladimír Benko

„Existuje predsa rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý hovorí — amnestie sú zákonné a nezrušiteľné.“

Je podľa vás tento výrok expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorý zaznel 7. marca v diskusii so šéfom Mosta Bélom Bugárom v Téme dňa televízie TA3, pravdivý alebo nie?

Zavádzanie, znie verdikt

Portál demagog.sk, ktorý overuje výroky politikov, tvrdí, že ide o zavádzanie. V odôvodnení je napísané, že výklad rozhodnutia ESĽP nie je jednoznačný. Navyše sa súd nevenoval otázke, či je amnestie vôbec na Slovensku možné zrušiť. Jeho rozhodnutie odpovedalo na to, či neboli porušené práva bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. „Akási absolútna nezrušiteľnosť, ktorú sa snaží navodiť Vladimír Mečiar, je teda (minimálne) zavádzajúca.“

Podobným spôsobom portál demagóg.sk overil všetky fakty prezentované Mečiarom a Bugárom v diskusii na TA3. Pričom ich hodnotil ako pravda, nepravda, zavádzanie alebo neoveriteľné.

V prípade Remiáša išlo o výbuch, potvrdil demagog.sk

„Však pán Mečiar sa vtedy vyjadril ako premiér, že keby nebol chránený imunitou prezident Slovenskej republiky, tak je zavretý.“ Aj tento výrok bol vyhodnotený ako zavádzanie. Jeho autorom je ale tentokrát Bugár.

„Keď som to prezidentovi otvorene povedal, tak dal na mňa trestné stíhanie a trestné stíhanie potvrdilo, že pán prezident ma obvinil falošne,“ vyhlásil Mečiar a demagog.sk tento výrok označil za pravdivý. Rovnako bol vyhodnotený aj tento výrok Bugára: „To bol výbuch (v prípade Roberta Remiáša, pozn. red.). Všetky znaky, však expertíza ukázala, že všetky znaky jednoznačne hovoria o tom, že to bol normálny výbuch narafičený.“

Bilancia je jednoznačná

Ale napríklad za nepravdivý bol označený Mečiarov výrok o násilí na Michalovi Kováčovi mladšom: „Na tele (Michala Kováča mladšieho, pozn. red.) neboli zistené žiadne známky násilia, nijakého.“ Rovnako aj ďalší expremiérov výrok „neprivatizovalo sa za mojej vlády“ je podľa demagog.sk nepravdivý. Bugár v diskusii, naopak, nepovedal jediný nepravdivý výrok.

Celková bilancia vyznela jednoznačne v prospech šéfa Mosta. 17 právd a žiadna nepravda oproti Mečiarovym štyrom pravdám a siedmim nepravdám hovoria jasnou rečou. Zaujímavosťou je, že osem faktických výrokov expremiéra sa nedalo overiť.

Zdroj: demagog.sk

​Pozrite si aj, čo povedal po diskusii v televízii Markíza z nedele 19. marca o vyhláseniach Mečiara korunný svedok zavlečenia Kováča mladšieho Oskar Fegyveres:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.