Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2017, 00:00

Zločiny minulosti opäť na scéne. Koho môže ohroziť zrušenie Mečiarových amnestií?

Koalícia predstavila návrh, ktorý má umožniť zrušenie amnestií aj milosti.

Zločiny minulosti opäť na scéne. Koho môže ohroziť zrušenie Mečiarových amnestií?
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara aj milosti, ktorú udelil prezident Michal Kováč, je na obzore. Vládna koalícia predstavila návrh ústavnej zmeny, ktorá má umožniť ich odvolanie v parlamente. Opäť tak svitla nádej, že kauzy z minulosti môžu byť vyšetrené.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkali zavlečenia prezidentovho syna do cudziny. Michal Kováč mladší bol 31. augusta 1995 zbitý, do bezvedomia opitý a prevezený pred policajnú stanicu v rakúskom Hainburgu. Tamojších policajtov niekto telefonicky informoval, že pred ich budovou sa nachádza muž, na ktorého bol v Nemecku vydaný medzinárodný zatykač v kauze Technopol. Cieľom akcie mala byť diskreditácia jeho otca, prezidenta Michala Kováča.

​So zavlečením Kováča mladšieho má súvisieť aj vražda Róberta Remiáša, ktorý pomáhal pri objasnení prípadu. Okrem týchto zločinov z 90. rokov sa prípadný úspech koaličného návrhu môže dotknúť aj ľudí, ktorí boli zapletení do káuz Technopol a zmareného referenda.

Osoby, ktorých sa môže dotknúť zrušenie amnestií a milosti, si pozrite v galérii:

​Pozrite si aj tlačovku, na ktorej Fico, Danko a Bugár predstavili návrh na zmenu ústavy:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.