Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2017, 14:20

Žitňanská nesúhlasí s Kaliňákom: Slovensko by malo rezignovať na kandidatúru Procházku

Žitňanská nesúhlasí s Kaliňákom: Slovensko by malo rezignovať na kandidatúru Procházku
Zdroj: Pavol Funtál

Slovensko by malo rezignovať na kandidatúru Radoslava Procházku za sudcu Všeobecného súdu EÚ a hľadať nového kandidáta. Nepriamo to dnes po zasadnutí vlády uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

„Existujú nepísané pravidlá v rámci procedúr a to nepísané pravidlo je, že sa rešpektuje stanovisko poradného výboru,“ uviedla ministerka. Poradný výbor Rady EÚ vydal k Procházkovi negatívne stanovisko ešte vlani v decembri. Vláda rozhoduje, či na jeho kandidatúre trvá aj tak.

Podľa Žitňanskej krajiny rešpektujú poradný výbor, jedinou výnimkou v minulosti bola Česká republika. „Výsledok bol, že jej kandidát neprešiel,“ pripomenula. „Myslím si, že je dobré rešpektovať aj nepísané pravidlá, lebo v opačnom prípade sa nám to môže vrátiť a bude to nepríjemná situácia pre Slovenskú republiku,“ doplnila.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorého rezort zabezpečuje komunikáciu s európskymi orgánmi v tejto veci, už dávnejšie uviedol, že otázka kandidatúry Procházku je vecou politického rozhodnutia na úrovni predsedov vládnych strán.

Ďalší minister vlády Roberta Fica, šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák si myslí, že vláda by mala na kandidatúre Procházku trvať. „Osobne si myslím, že to za pokus stojí, ale nie som ten, ktorý o tom rozhoduje. Ale keby to bolo na mne, tak určite áno, pretože z môjho pohľadu má byť na mieste na slovo vzatý odborník, čo pán Procházka nepochybne je,“ povedal pred týždňom.

„Ak bude vláda trvať na Procházkovi, je veľmi pravdepodobné, že ho čaká podobný osud ako českého kandidáta a neprejde,“ uviedol dnes Lajčák.

Ak by Slovensko trvalo na kandidatúre Procházku aj napriek negatívnemu odporúčaciemu stanovisku poradného výboru, jeho návrh by sa dostal na rokovanie zástupcov členských krajín EÚ. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok (10. 3.) uviedol, že sa asi bude musieť v tejto veci stretnúť s bývalým predsedom strany #Sieť. Povedal, že Procházka je pravdepodobne pripravený odstrániť niektoré problémy, ktoré mu vytkol poradný výbor.

"Keď je tu eminentná snaha kandidáta, ktorý je jazykovo pripravený a ktorý sa vyzná vo veciach, tak sa tým záujmom budeme seriózne zaoberať," povedal Fico s tým, že nájsť vhodného kandidáta nie je ľahké.

Písomné stanovisko poradného výboru Rady EÚ dostala Súdna rada začiatkom januára. Výbor Procházku neodsúhlasil, lebo mal obavy z integrity slovenského kandidáta, ktoré neboli jeho vypočutím rozptýlené.

Bývalý predseda strany #Sieť je druhým odmietnutým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. V Bruseli ju napadol predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík. V liste adresovanom Európskemu súdnemu dvoru upozornil na nízky morálny kredit Procházku a na netransparentné financovanie jeho prezidentskej a parlamentnej kampane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.