Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2017, 17:45

Prieskum: Smer a SaS rastú, SNS oslabuje. Niektoré strany sú však blízko svojho potenciálu

Ak by sa parlamentné voľby konali v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 27 percent hlasov.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/M. Svítok

Druhou najsilnejšou stranou by bola SaS s 15,5 percentami a treťou SNS s 10 percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK na vzorke 1026 respondentov formou osobného dopytovania a webového dotazníka v dňoch 23. januára až 19. februára 2017.

Zatiaľ čo vládny Smer a opozičný líder SaS oproti predchádzajúcemu prieskumu rastú, tretí národniari zaznamenali pokles preferencií. V prieskumoch iných agentúr už koaličnú SNS predbehla Kotlebova ĽS NS.

V parlamente by sedeli aj predstavitelia ďalších piatich politických strán. ĽSNS a OĽaNO-NOVA by volilo 9,5 percenta voličov, Most-Híd a Sme rodina 6,5 percenta a KDH 6 percent. Pred bránami Národnej rady SR by ostali SMK-MKP (4,5 percenta), #Sieť (2 percentá) a iné politické subjekty (3 percentá).

Koho by volili Slováci

Zdroj: Median SK

​Účasť v hypotetických voľbách do NRSR avizovalo podľa Medianu SK 53,5 percenta respondentov. Volieb by sa zúčastnili najmä ľudia vo veku 65 rokov a viac (64 percent). Vysokú ochotu ísť voliť deklarujú všeobecne 35- až 64-roční ľudia (nad 56 percent). Mladších by išlo voliť niečo mierne nad 40 percent.

"Po jedenástich mesiacoch od parlamentných volieb mierne stúpla podpora SNS. Ďalšia koaličná strana Most-Híd sa drží na hodnotách zisku z volieb. Naopak, podpora najsilnejšej vládnej strany Smer-SD klesla," informuje MEDIAN.

Z opozičných strán je možné podľa prieskumu pozorovať nárast podpory v prípade SaS a ĽSNS. Šancu dostať sa do parlamentu by mali aj poslanci KDH. Najväčší prepad je možné pozorovať v prípade strany #Sieť, ktorej podpora je v súčasnosti oproti výsledkom z marcových volieb len tretinová.

Porovnanie výsledkov s voľbami

Zdroj: Median SK

"V posledných dvoch mesiacoch je možné pozorovať klesajúcu podporu vládnej strany Smer-SD. Strana sa však z minima na prelome roku (25 percent) dostala na hodnoty okolo 27 percent. Mierne stúpajúcu podporu si v posledných mesiacoch udržuje Sme rodina. Podpora OĽaNO je veľmi nestabilná, čo je možné prisudzovať pomerne malému voličskému jadru. Ostatné politické strany si udržujú stabilnú volebnú podporu," informuje MEDIAN.

Celkom 57,5 percenta pravdepodobných voličov si je podľa prieskumu úplne istých výberom strany, pokiaľ by sa v súčasnosti konali voľby. Volebné preferencie by sa tak mohli pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch výraznejšie meniť. Svojou voľbou sú si istejší respondenti maďarskej národnosti (69,5 percenta).

Posledný graf ukazuje, koľko percent hlasov by mohli jednotlivé strany hypoteticky získať, pokiaľ by ju volili všetci, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Z výsledkov vidno, že napríklad Smer sa pohybuje na hrane svojho potenciálu, zatiaľ čo SaS, SNS či OĽaNO by si mohli ešte výrazne prilepšiť.

Volebný potenciál strán

Zdroj: Median SK

​Ukazovateľ je potrebné chápať pre každú stranu oddelene. Pri každej totiž vytvára samostatný scenár najpozitívnejšieho možného finálneho rozhodnutia voličov. Potenciál nemôžu naplniť všetky strany naraz - suma potenciálnych ziskov tak nedáva 100 percent. Strany sú v grafe zoradené podľa poradia vo volebnom modeli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.