Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2017, 12:48

Mečiar môže pykať za vystúpenie v TA3. Podali naňho trestné oznámenie

Expremiér sa mohol dopustiť trestného činu ohovárania výrokmi na adresu bývalého prezidenta Michala Kováča.

Mečiar môže pykať za vystúpenie v TA3. Podali naňho trestné oznámenie
Zdroj: TA3

Ostro sledovaná diskusia o Mečiarových amnestiách v relácii Téma dňa televízie TA3 má trestnoprávnu dohru. So šéfom Mosta Bélom Bugárom diskutoval expremiér Vladimír Mečiar v utorok 7. marca.

Trestný čin ohovárania

Občianska konzervatívna strana (OKS) podáva na Mečiara trestné oznámenie kvôli jeho výrokom na adresu bývalého prezidenta Michala Kováča a jeho rodiny, ktoré v tejto diskusii zazneli. OKS sa domnieva, že Mečiar sa mohol dopustiť trestného činu ohovárania.

​Problematický výrok znie:

„Pokiaľ išlo o to obdobie jeho vrátenia naspäť, tak už bola situácia iná, lebo na dobu pobytu, čo bol Michal Kováč mladší v Rakúsku, to trvalo 6 mesiacov, mal voľný pohyb v Rakúsku, nesmel prekročiť hranicu, na dobu pobytu dostal zo zahraničných zdrojov 100 000 dolárov, ktoré nikto nepoprel, jeho rodičia dostali na podporu milión dolárov, ktoré tiež nikdy nepopreli, pretože poznám toho, kto to dával a pokiaľ išlo o ten pobyt tam a to ostatné, čo bolo, doma zatiaľ pracoval otecko. Spisy, ktoré boli o obvinení Kováča mladšieho, začali sa stenčovať. Dokonca v jednom prípade aj našli toho, kto z tých spisov vyberal, bol odsúdený, potrestaný aj istou sumou peňazí, aj vylúčením z policajného zboru.“

Predseda OKS Ondrej Dostál (aktuálne člen poslaneckého klubu SaS) a podpredseda Juraj Petrovič tvrdia, že tým Mečiar naznačuje snahu prezidenta Kováči mariť vyšetrovanie jeho syna Michala Kováča mladšieho a súvislosť medzi miliónom dolárov zo zahraničia a touto snahou.

„Je otázne, či akýmkoľvek výrokom Vladimíra Mečiara, ktorý je všeobecne známy tým, že opakovane klame, môže reálne dôjsť k ohrozeniu vážnosti kohokoľvek,“ píše sa v stanovisku OKS na webe strany. Napriek tomu prokuratúru požiadali, aby toto podozrenie preverila.

Tento mesiac by sa malo hlasovať

O zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodovať poslanci na minulej schôdzi Národnej rady SR. Bez podpory koalície nie je možné návrh schváliť, keďže ide o ústavný zákon, na ktorého zmenu je nevyhnutných aspoň 90 hlasov. Pri súčasných parlamentných počtoch však samotná koalícia ani opozícia nemajú dostatok hlasov, a tak by museli hlasovať spoločne.

Poslanci napokon o návrhu nehlasovali. Predkladateľ Ján Budaj z poslaneckého klubu OĽaNO ho dal presunúť na marcové zasadnutie, čím chcel vytvoriť priestor pre koaličné strany Smer-SD a SNS, ktoré si podľa neho ešte vytvárajú názor na možnosť zrušenia Mečiarových amnestií.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Pozrite si aj anketu s ministrami. Odpovedali na otázku, či by hlasovali za zrušenie Mečiarových amnestií, ak by boli poslancami parlamentu:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.