Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 12:39 Aktualizované dňa 16.09.2021 o 14:08

Dömötör nemá nič spoločné úplatkom pre Kováčika, vypovedal na súde obvinený Zeman

Zeman potvrdil, že aj Dömötör bol členom zločineckej skupiny takáčovcov. V skupine mal vystriedať viacero pozícií.

Dömötör nemá nič spoločné úplatkom pre Kováčika, vypovedal na súde obvinený Zeman
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bývalý člen takáčovcov Csaba Dömötör, odsúdený v inej veci za krivú výpoveď, nemá nič spoločné s údajným poskytnutím úplatku pre obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Za ten mal vybaviť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu bývalého bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Vyplýva to z výpovede Mateja Zemana pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku. S Dömötörom bol naposledy v kontakte v polovici júla.

​Zeman potvrdil, že aj Dömötör bol členom zločineckej skupiny takáčovcov. V skupine mal vystriedať viacero pozícií, pričom neskôr začal pracovať v Zemanovej súkromnej bezpečnostnej službe.

„Dával som mu pokyny, zadával som mu úlohy, vždy keď bolo potrebné niečo vybaviť. Tiež mi robil šoféra, keď som potreboval niekam odviezť. Bolo to medzi nami ako medzi šéfom a zamestnancom,“ spresnil.

Na poslednom vzájomnom stretnutí v polovici júla sa bavili spolu o trestných konaniach. Dömötör mu mal uviesť, že je predvolaný na výsluch v kauze Dušana Kováčika, čo oboch prekvapilo. „Pokiaľ išlo o vyšetrovanie zločineckej skupiny takáčovcov, povedal som mu len, že má uvádzať všetko, čo vie, keď chce spolupracovať s OČTK a priznať sa ku svojej trestnej činnosti,“ dodal.

Zeman vypovedal pred súdom v rámci procesu s Kováčikom už v júli. Aj vtedy uviedol, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora. Kováčik mal v júli 2017 zabezpečiť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby.

Podľa obžaloby mal za to inkasovať 50-tisíc eur. Zeman je v súčasnosti väzobne stíhaný a obvinený v inej trestnej veci pre údajné manipulovanie výpovedí svedkov.

Obhajoba upozornila, že Matej Zeman sa počas výsluchu opakovane otáčal smerom k prokurátorovi, udržiaval s ním očný kontakt a krútil hlavou. Samosudkyňa takéto správanie nespozorovala.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.