Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 11:26 Aktualizované dňa 16.09.2021 o 13:00

Sulík hovorí o vojne policajtov. Nezávislosť sme povýšili na modlu, kritizuje

Vyšetrovateľov NAKA a Scholtza zadržali v pondelok. Dnes bude vo veci zasadať bezpečnostná rada.

Nikto dostatočne nepozná okolnosti a dôvody zadržania vyšetrovateľov NAKA tak, ako niekto, kto mal možnosť oboznámiť sa so živým spisom a všetkými dôvodmi ich zadržania. 

"Chcem veriť, že keď sudca takto rozhodol, má na to aspoň domnelé dôvody," povedal dnes po rokovaní vlády predseda SaS Richard Sulík.

​Sudca totižto rozhodol o väzobnom stíhaní dočasného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholtza ako aj troch vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu, Pavla Ďurku a Milana Sabotu.

Vojna policajtov 

"To, čo sa deje, veľmi pripomína vojnu policajtov a toto vláda musí riešiť, preto oceňujem, že premiér zvolal bezpečnostnú radu," dodal. Jej stretnutie premiér Eduard Heger zvolal na 14.00. Vyhlásenie po jej skončení sa očakáva o 16.00.

Ak by situácia vyvrcholila do odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý je nominant OĽANO, môže rátať s podporou SaS. "Ako môže minister Mikulec niesť za to zodpovednosť, keď nemá v rukách tie nástroje? Nemá ako niesť za to zodpovednosť," povedal Sulík.

"To ale neznamená, že by sme voči jeho práci nemali najmenšiu výhradu, ale ak máme otázky, tak si to s ním vydiskutujeme interne," dodal. 

Podľa Sulíka je jedným z dôvodov súčasnej situácie aj dlhodobé volanie po nezávislosti, ktoré podporovali aj médiá. "To bolo čarovné zaklínadlo, nezávislá inšpekcia, nezávislý policajný prezident. A tu máte výsledok, keď je príliš veľa nezávislosti."

Dobiehanie vlaku 

"Pred voľbami som povedal, že to považujem za chybu a že si myslím, že napríklad funkcia policajného prezidenta by mala byť spolitizovaná," dodal s tým, že by si ho mal vyberať minister vnútra. Ak má byť totižto minister zodpovedný za výsledky práce policajného prezidentka, nemôže fungovať nezávisle, tvrdí Sulík. 

"Dnes musíme naháňať rozbehnutý vlak, lebo sme tu povýšili nezávislosť, kohokoľvek v akomkoľvek prípade v akejkoľvek situácii na modlu."

"Všetci máme vo vláde obavy, že závažné kauzy môžu ostať nedoriešené a aj preto dnes zasadá bezpečnostná rada a svetlo sveta uzrie zoznam konkrétnych návrhov, ktoré chceme zmeniť, budeme to musieť robiť rýchlo. Treba konať."

Vyšetrovateľov NAKA a Scholtza zadržali v pondelok. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.