Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2017, 14:01 Aktualizované dňa 08.03.2017 o 14:02

NAKA zasahuje. Razia sa týka firiem, ktoré dostavajú Mochovce

NAKA zasahuje. Razia sa týka firiem, ktoré dostavajú Mochovce
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonáva raziu vo firmách, ktoré dostavujú atómovú elektráreň v Mochovciach. Informáciu priniesol portál WebNoviny.

Má ísť o akciu vo viacerých dodávateľských firmách v Prešovskom a Košickom kraji.

Dostavba sa predražuje

Slovenský úrad jadrového dozoru v októbri 2016 oznámil, že dostavba jadrovej elektrárne Mochovce sa odkladá o ďalší rok. Dokončenie tretieho bloku úrad očakáva v novembri budúceho roku, dokončenie štvrtého bloku potom v novembri 2018. Správcom elektrárne Mochovce sú Slovenské elektrárne (SE), vlastnené talianskou skupinou Enel, česko skupinou EPH a slovenským štátom. SE sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku.

Mochovce sa začali stavať pred 34 rokmi, avšak za 17 rokov sa podarilo postaviť len dva zo štyroch plánovaných blokov. Projekt dostavby opakovane čelí odkladom a rastúcim nákladom, okrem iného aj kvôli sprísneniu bezpečnostných predpisov po havárii v japonskej elektrárne Fukušima pred piatimi rokmi.

Na starosti ju má Enel

Dostavbu dvoch blokov v Mochoviach má na starosti Enel. Ten v lete predal polovicu zo 66-percentného podielu v SE českej skupine EPH.

SE odštartovali dostavbu dvoch mochoveckých blokov 3. novembra 2008. Elektrárne zazmluvnili viacerých dodávateľov - česká spoločnosť Škoda Jaderné strojírenství, ruská firma Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje) a slovenské podniky VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianska spoločnosť Enel Ingegneria & Innovazione od začiatku júna 2009.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.