Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2017, 15:59

Ústavný súd rozhodol. Matovič musí zaplatiť pokutu a môže prísť o mandát

Ústavný súd rozhodol. Matovič musí zaplatiť pokutu a môže prísť o mandát
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ústavný súd potvrdil rozhodnutie Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý v júni minulého roku uložil lídrovi a poslancovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov.

Dôvodom pokuty bolo, že Matovič ako poslanec nemal v roku 2013 na 21 dní pozastavenú svoju živnosť.

Matovič odmietal pokutu vo výške takmer 12-tisíc eur zaplatiť a žiadal ÚS preskúmať rozhodnutie výboru. Nazdával sa, že ústavný zákon neporušil, lebo aktívne nepodnikal, hoci živnosť nemal pozastavenú. Vo veci rozhodol II. senát ÚS na neverejnom zasadnutí ešte 2. marca.

Vyplýva to z informácie, ktorú ÚS SR dnes zverejnil na svojej webovej stránke. Senát rozhodoval v zložení Ladislav Orosz (predseda), Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.

Matovič mal pred časom živnosť opäť obnovenú a opäť sa tak dostal na program parlamentného výboru. Pre opakované porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov mu hrozí strata poslaneckého mandátu.

Podpredseda Národnej rady Martin Glváč (Smer-SD) si myslí, že Matovič po rozhodnutí Ústavného súdu SR nemá čo hľadať v parlamente. "Žiadny občan SR nemôže porušovať zákony. Ak by sa to stalo poslancovi Smeru-SD, pán Matovič by už urobil tri tlačové konferencie a žiadal by vyvodenie zodpovednosti. On sám v minulosti žiadal poslancov o vzdanie sa mandátu v oveľa menej závažných prípadoch," skonštatoval. Glváč upozorňuje, že ak sa pod toto chcú poslanci podpísať, potom dávajú ostatným návod, že nezákonné konanie je v absolútnom poriadku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.