Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2017, 09:16 Aktualizované dňa 02.03.2017 o 13:25

Maďarič by hlasoval za zrušenie amnestií. Poslancov Smeru jeho postoj neovplyvní

Amnestie sú podľa Maďariča nemorálne a spor sa vedie v právnej rovine.

Maďarič by hlasoval za zrušenie amnestií. Poslancov Smeru jeho postoj neovplyvní
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Poslanci Národnej rady za Smer-SD zrejme nezmenia názor na zrušenie Mečiarových amnestií, hoci jeden z podpredsedov strany a minister kultúry Marek Maďarič povedal, že keby bol poslancom, hlasoval by za ich zrušenie. Koalícia chce, aby sa k otázke rušenia Mečiarových amnestií vyjadril Ústavný súd SR, podanie ešte však nepripravila.

"Neviem o zmene nášho postoja pri Mečiarových amnestiách. Je však prekvapujúce, že niektorí prednášajúci, ktorí nás na škole učili, že zrušenie amnestií je niečo nepredstaviteľné a v právnom štáte nemožné, to v súčasnosti pripúšťajú," uviedol pre TASR predseda poslaneckého klubu Smeru-SD a podpredseda parlamentu Martin Glváč.

Ani Miroslav Číž nevidí dôvod na zmenu dlhodobého názoru Smeru-SD, že Mečiarove amnestie sú síce amorálne, ale právne nezrušiteľné. Vníma politický tlak od prezidenta Andreja Kisku, ale napriek tomu podľa Číža nenastali nové skutočnosti, ktoré by ho presvedčili na zmenu názoru. Maďaričovo vyjadrenie vníma ako "názor pána ministra".      

Šéf ústavnoprávneho parlamentného výboru Róbert Madej Maďaričov výrok nepostrehol. Keď sa dozvedel, čo Maďarič povedal, vzbudilo to v ňom zvedavosť a rozhodol sa pozrieť si slovenský politický triler o časoch mečiarizmu Únos. Richard Raši verí, že sa nájde právne čisté riešenie zrušenia amnestií. "A ja zaň budem hlasovať," doplnil Raši.

Ľubomír Petrák je presvedčený, že téma Mečiarových amnestií nepomáha zlepšovať život na Slovensku ani zjednocovať spoločnosť. "Na stôl ju opäť priniesli ľudia, ktorí celý život bojujú proti niečomu a nie za niečo. Nakoľko nezaznel právny názor, ktorý by ma presvedčil, budem hlasovať konzistentne a zrušenie amnestií nepodporím. Tieto amnestie sme už morálne odsúdili," zdôraznil.

"Dajú sa zrušiť"

Prezident Andrej Kiska matke Róberta Remiáša prisľúbil, že bude bojovať za spravodlivosť. Považuje totižto za neprípustné, že zomrel mladý človek a "niekto to odmieta vyšetriť".

Amnestie sú podľa Maďariča nemorálne a spor sa vedie v právnej rovine. Poukázal, že existujú právnici, ktorí hovoria o tom, že je možné ich zrušiť. "Keby som bol poslancom, hlasoval by som za ich zrušenie," povedal Maďarič.

"Urobím všetko preto, aby hriechy minulosti neostali zabudnuté,“ sľúbil Kiska Anne Remiášovej. Poukázal, že za zrušenie amnestií je aj väčšina opýtaných Slovákov, ako dokazuje aj nedávny prieskum verejnej mienky. „Dajú sa zrušiť,“ vyhlásil, odvolávajúc sa na stanovisko popredných právnikov.

Návrh na zrušenie amnestií majú momentálne poslanci parlamentu na stole po ôsmy raz. „Toho, kto nebude hlasovať za ich zrušenie sa musíme pýtať prečo,“ povedal Kiska, dodávajúc, že je zvedavý ako dopadne hlasovanie v NR SR. „Stala sa veľká krivda a musí byť objasnené, kto ju spískal,“ uviedol prezident s tým, že dejiny sa nedajú vrátiť, no pravdu treba vedieť.

Budaj chcel vytvoriť priestor pre Smer a SNS

Či je možné zrušiť Mečiarove amnestie má posúdiť Ústavný súd. Zhodla sa na tom súčasná koalícia. Stále však nepripravila podanie, ktorým ho chce požiadať o názor k ich rušeniu. Most-Híd návrh na ich zrušenie podporoval v minulosti a podporuje ho stále. Podľa Smeru-SD sú síce Mečiarove amnestie amorálne, ale právne nezrušiteľné. O ich zrušiteľnosti pochybuje i SNS, ktorej predseda Andrej Danko presadzoval návrh, aby sa k ním vyjadril Ústavný súd. Podanie však doposiaľ neprišlo.

O zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodovať poslanci na minulej schôdzi Národnej rady SR. Bez podpory koalície nie je možné návrh schváliť, keďže ide o ústavný zákon, na ktorého zmenu je nevyhnutných aspoň 90 hlasov. Pri súčasných parlamentných počtoch však samotná koalícia ani opozícia nemajú dostatok hlasov a tak by museli hlasovať spoločne.

Poslanci napokon o návrhu nehlasovali. Predkladateľ Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) ho dal presunúť na marcové zasadnutie, čím chcel vytvoriť priestor pre koaličné strany Smer-SD a SNS, ktoré si podľa neho ešte vytvárajú názor na možnosť zrušenia Mečiarových amnestií.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

​Pozrite si aj anketu po premiére filmu:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.