Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2021, 14:49

Odborník zhodnotil návštevu pápeža: Kritizoval aj vlastných, zanechal viaceré posolstvá

Návšteva pápeža Františka bola plná symbolov. Vyzýval k sebareflexii aj vo vlastných radoch, nerobí to však prvýkrát, hovorí cirkevný analytik Jaroslav Šebek.

Aké sú podľa vás najvýznamnejšie správy, ktoré na Slovensku pápež vyslal?
Myslím, že celý pobyt pápeža v strednej Európe je plný symbolov. Na Slovensku naznačoval, že nesúznie s predstavou cirkvi ako opevneného hradu, ale preferuje jej otvorenosť a kreativitu v šírení evanjelizácie. Odmietol tiež všetky snahy šíriť nenávisť a xenofóbiu pod kresťanským plášťom, ale zdôrazňoval, že cirkvi majú šíriť bratstvo a byť spoločenským tmelom, nie ďalším dôvodom na rozdeľovanie verejnosti.

Dôležité je tiež pápežovo varovanie pred nebezpečenstvom antisemitizmu. Poukázal na to, že hoci je pápežom z „druhého konca sveta“, pozná osudy slovenskej cirkvi v čase komunistickej diktatúry, statočnosť veriacich, ktorí jej čelili, a túto skúsenosť oceňuje. Súčasne však akcentoval fakt, aby cirkev nežila len z tradícií minulosti, ale cirkevné prostredie hľadalo nové cesty k tomu, ako v dialogickom duchu osloviť sekulárnu spoločnosť.

Všeobecne možno vidieť, že sa pápež cíti na Slovensku príjemne, zvláda tak ťažkosti veku, ako aj pooperačný stav, je to určite vďaka srdečnosti prijatia, ale povedal by som, že v tom zohráva rolu aj názorová blízkosť pápeža s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pápež prezentoval cirkev nie v duchu „cirkevníctva“, ale ako spoločenstvo, ktoré má záujem o každého človeka.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.