Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2017, 21:23

Fico o kritike Kováčika: Bol zvolený za vlády Dzurindu

Premiér chápe, že téma korupcie je pre verejnosť dôležitá a preto nechce jej vnímanie zvyšovať, ani znižovať.

Fico o kritike Kováčika: Bol zvolený za vlády Dzurindu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že na hodnotenie práce špeciálneho prokurátora sú kontrolné orgány a on nie je ten, kto by mal jeho prácu hodnotiť. Reagoval tak dnes na výzvu strany SaS, ktorá sa pridala k OĽaNO-NOVA. Podľa nich by mal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odstúpiť zo svojej funkcie.

O Kováčikovom pôsobení písal Denník N. Uviedol, že za osem rokov nepodal v 61 prípadoch ani jednu obžalobu. Podľa SaS je to nehorázne.

"Ak je niekto presvedčený, že zlyhal, na to sú kontrolné orgány. Je podriadený generálnemu prokurátorovi a plus určite existujú aj ďalšie možnosti, ako hodnotiť jeho prácu. Špeciálna prokuratúra podáva hodnotiace správy do parlamentu. Ja neviem o tom, že to by toto bola niekedy téma. Ja tu nie som teraz na to, aby som hodnotil prácu špeciálneho prokurátora," povedal dnes premiér Fico po svojom pracovnom výjazde v Košiciach. Pripomenul, že Dušan Kováčik bol do funkcie zvolený počas vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2004.

Špeciálny prokurátor bol podľa neho trikrát za sebou volený v Národnej rade SR, kde získal podporu vládnych aj opozičných poslancov. "Špeciálna prokuratúra podala viac ako 1100 žalôb. Ja ho individuálne nemôžem hodnotiť ako vedúceho tejto inštitúcie, či konal, alebo nekonal. Na to je oprávnený jeho nadriadený, aby povedal, že keď nepodal žalobu, či porušil, alebo neporušil právo," zdôraznil Fico.

Premiér chápe, že téma korupcie je pre verejnosť dôležitá a preto nechce jej vnímanie zvyšovať, ani znižovať. "Poďme na to reagovať, ale nereagujme na to tak, ako dnes na to reagoval pán Sulík, prosím. To je cesta do pekla. Prepáčte, ale ja som už naozaj veľmi otvorený človek a poviem to teraz úplne vážne. Myslím si, že hlavný problém, ktorý v SaS majú, to nie sú názorové rozdiely, to sú drogy. Hovorím to úplne vážne," dodal Fico.

Prezentované čísla o Kováčikovej činnosti sú podľa Úradu špeciálnej prokuratúry manipulatívne prezentované. Tohto názoru je aj policajný prezident Tibor Gašpar. Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že Kováčik postupoval a postupuje pri vybavovaní všetkých spisov zákonným spôsobom. Komentovať "uvedené zavádzajúce a vymyslené či nepresné a pravdu ignorujúce vyjadrenia považuje za stratu času".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.