Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2017, 17:18

Kažimír nepochodil u Sulíka, odmietol výnimku z dlhovej brzdy. Smeru odporúča menej kradnúť

Ficova vláda plánuje veľké investičné projekty, pri niektorých zrejme počíta s financovaním cez PPP projekty, ktoré by Slovensko zadlžili.

Kažimír nepochodil u Sulíka, odmietol výnimku z dlhovej brzdy. Smeru odporúča menej kradnúť
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Šéf najväčšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa minulý piatok stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD).

Témou bola investičná výnimka z dlhovej brzdy. Financmajster však podľa hovorkyne SaS Kataríny Svrčekovej nepochodil a Sulík výnimku odmietol.

Podobné rokovania Kažimír už v minulosti avizoval, pripomína portál WebNoviny.sk. Ficova vláda plánuje veľké investičné projekty, pri niektorých zrejme počíta s financovaním cez PPP projekty, ktoré by Slovensko zadlžili. A to zákon o dlhovej brzde zakazuje.

Dlhová brzda

Od marca 2012 platí ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý stanovuje limit pre výšku dlhu verejnej správy, takzvanú dlhovú brzdu, uvádza TASR. Jej cieľom je pomocou sankčných a korekčných mechanizmov zamedziť nárastu dlhu Slovenska na kritické úrovne.

Do konca rozpočtového roka 2017 platia sankcie pre pásmo 50 až 60 percent HDP. Počnúc rozpočtovým rokom 2018 až do konca rozpočtového roka 2027 sa hranice posúvajú 1 percentuálny bod nadol k úrovni 40-50 percent HDP.

Podľa webu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bol verejný dlh Slovenska v roku 2016 na úrovni takmer 53 percent HDP. Ak by sa dlh zvýšil, vláda je zo zákona povinná predložiť vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. Deficitný je zakázaný tak pre verejnú správu, ako aj samosprávy.

Nekradnite, navrhuje Sulík

Šéf liberálov sa k rokovaniu vyjadril na Facebooku. Rozhovor s ministrom označil za dobrý a konštruktívny. Vládnej strane odporúča menej kradnúť, ak chce mať viac peňazí na diaľnice.

Ak chce Smer bojovať proti korupcii, navrhujem vymeniť špeciálneho prokurátora, ktorý nič nerobí (0 obžalovaní zo 61 pridelených prípadov). Ale pozor páni, ak by tam bol slušný a odhodlaný človek a našiel by sa aj slušný a odhodlaný sudca, sedel by Fico v base," napísal Sulík na sociálnej sieti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.