Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2017, 16:19

Kaliňák o Sheile Sz.: Ako by sme sa pozerali, ak by toto niekto urobil s Bibliou?

Podľa ministra vnútra čin 24-ročnej Ružomberčanky ohrozil bezpečnosť Slovenska.

„Určite,“ odpovedal minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní vlády novinárom na otázku, či Shiela Sz. znesvetením Koránu a výzvou na lovenie moslimov ohrozila bezpečnosť Slovenska.

„Ak máme záujem zo seba urobiť terč, nič viac tomu nepomôže, ako takéto video,“ dodal minister. Sheila Sz. podľa neho nevykazuje známky terorizmu, ale vykazuje známky intolerancie k iným náboženstvám.

„Neviem, ako by sme sa my pozerali, ak by toto niekto urobil s Bibliou,“ reagoval Kaliňák.

"Všetkých si vás postupne budem loviť"

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár spolu so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom po vyhodnotení informácií operatívneho charakteru zabezpečili v súčinnosti s Policajným zborom SR zadržanie osoby Sheila Sz., ktorá je stíhaná pre zločin výroby extrémistických materiálov.

Stíhaná je od štvrtka 16. februára a v prípade dokázania viny jej hrozí trest od troch do šiestich rokov.

Mala sa zúčastniť na výrobe obrazovo-zvukového materiálu podnecujúceho k nenávisti a násiliu proti skupine obyvateľov pre ich náboženské (islamské) vyznanie.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová pre TASR povedala: "Na videu, ako ukazuje knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdí, že je to korán. Vytrháva z nej strany, hádže ich na zem (jednou zo strán si na videu utrie zadok, roztrhanú knihu pomočí) a potom ich zapáli."

Na zverejnenom videu je vidieť, ako obvinená okrem iného hovorí: "V žiadnom prípade ma nikto nezastaví, aby som zabránila, teda pozastavila moje vysielanie videí alebo fotografií alebo písomných názorov, čo sa týka islamu. Proste za tým si stojím a sú to pre mňa paraziti, ktorí sú horší ako svrab, aby keď sa nevedia prispôsobiť oni nám, tak tu nemajú čo hľadať... Tak som sa rozhodla, že patrí to obecne čisto iba k islamom, muslimom a islamu. Všetkých si vás postupne budem loviť a každý, kto sa mi postaví do cesty a bude ma chcieť zastaviť, tak dopadne veľmi ťažko na hubu... tak isto ma nejak nezastavia a pôjdem po každom muslimovi".

Vzali ju do väzby

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v nedeľu 19. februára čiastočne vyhovel žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a 24-ročnú Sheilu Sz. z Ružomberka vzal do väzby.

Akceptoval však iba dôvody preventívnej väzby, a teda aby nemohla pokračovať v trestnej činnosti. Prokurátor navrhoval aj útekovú väzbu, čomu už sudca nevyhovel. Podal preto sťažnosť a tú podala aj samotná obvinená. V najbližších dňoch o nich rozhodne Najvyšší súd SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.