Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2017, 00:00

Priveľa moci v jediných rukách. Štát chce osekať právomoci Holjenčíkovmu nástupcovi

V súčasnosti je predseda úradu zároveň aj šéfom regulačnej rady. Po kauze predražených energií sa to môže zmeniť.

Priveľa moci v jediných rukách. Štát chce osekať právomoci Holjenčíkovmu nástupcovi
Zdroj: TASR

Priveľa moci v jediných rukách. Presne to označujú odborníci za vôbec jeden z najväčších problémov našej energetiky. Na dvoch najdôležitejších stoličkách v tomto sektore sedel dosiaľ jediný muž. Naraz. Jozef Holjenčík, ktorý skončil vo svojej funkcii pre kauzu predražených energií, bol podľa súčasného zákona predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ako aj šéfom regulačnej rady. Čiže orgánu, ktorý by mal činnosť úradu kontrolovať.

Priorita číslo jeden
Takéto nastavenie zaviedla ešte druhá vláda Roberta Fica v roku 2012. Spolu s Holjenčíkovým odchodom sa však zdá, že sa zmení aj toľko kritizované nastavenie vo vedení úradu. Postarať sa o to chce vládna koalícia, v ktorej sa snaha o zmenu zákona o regulácii skloňuje čoraz častejšie. Za oddelenie postov predsedu úradu a šéfa regulačnej rady je aj samotný Smer-SD, potvrdila pre HN hovorkyňa strany Ľubica Končalová. Podobne sa chce o to zasadiť tiež Most-Híd. „Považujeme za dôležité, aby sa posty predsedu ÚRSO a regulačnej rady v budúcnosti oddelili,“ reagovala ich hovorkyňa Klára Debnár. Reformovať fungovanie úradu požadovali aj národniari, či sú však za oddelenie postov, ani na opakované otázky HN neodpovedali.

Podľa odborníkov by to bolo viac ako vítané. Regulačná rada sa totiž vyjadruje k návrhom, ktoré vydá úrad, a v prípade nespokojnosti ich môže vrátiť späť. „Je absurdné, ak o odvolaní proti rozhodnutiu predsedu úradu rozhoduje presne tá istá osoba na poste šéfa regulačnej rady,“ kritizuje súčasné pomery analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan. Rada rovnako

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.